WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Urządzenie dostarczające wodę, energię elektryczną i ciepło

„Kombajn” energii słonecznej może stać się pierwszą na świecie maszyną, która zapewni energię odnawialną, czystą wodę i ciepło w regionach oddalonych od dużych miast.

Jest to 10 metrowe, duże „naczynie”, które zostało zaprojektowane w sposób pozwalający na jego łatwy transport do dowolnego miejsca. Stworzone  zostało przez szwajcarską firmę Airlight Energy of Biasca. Jest to sześć dużych paneli słonecznych z lustrami, gdzie światło koncentrowane jest 2000 razy. Każdy z nich posiada 25 fotowoltaicznych czipów chłodzonych przez wodę płynącą w mikrokanałach. Są one w stanie przenosić ciepło opuszczające mikroprocesory, dzięki czemu mają one odpowiednią temperaturę pracy. Dlatego też są one znacznie tańsze i mogą produkować więcej energii.

W obszarach przybrzeżnych, może też działać odsalacz niskich temperatur wynaleziony przez IBM (współpracuje z firmą Airlight Energy of Biasca). Gdzie podgrzewana jest woda morska do temperatury, w której odparowuje. Następnie przenika przez membranę polimerową i skrapla się w oddzielnej komorze. Dzięki temu można produkować do 2500 litrów słodkiej wody dziennie. Cały projekt został stworzony, aby koszty były jak najmniejsze. Naukowcy użyli folii metalizowanej do wykonania lustr słonecznych, zamiast ciężkiego, polerowanego szkła. Jeśli chłodzenie wodą zawiodłoby, to temperatura przekroczyłaby 1500°C i czipy stopiły by się.

Urządzenie jest w stanie dostarczyć 12 kilowatów energii elektrycznej oraz 20 kilowatów ciepła z 10 godzinnego wystawienia na działanie promieni słonecznych. Projekt trafi do testów w 2016 roku, w 2017 roku powinien już trafić na rynek konsumencki.

ibm

Źródło, zdjęcie: http://www.newscientist.com/