WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Urządzenie monitorujące stan skóry oraz układ krążenia

Nowy produkt, jest kolejnym z rodzaju „noszonych urządzeń”. Może on ostrzec osoby w momencie wystąpienia problemów z układem krążenia, bądź po prostu jest czas aby nanieść, na przykład, krem nawilżający na skórę. Badania zostały przeprowadzone na Northwestern University oraz University of Illinois.

Małe urządzenie, o powierzchni około 5 centymetrów kwadratowych, może zostać umieszczone bezpośrednio na skórze i być noszone przez 24 godziny na dobę. Bezprzewodowa technologia wykorzystuje tysiące drobnych, ciekłych kryształów, które mierzą ciepło. Kiedy urządzenie zmienia kolor to użytkownik wie, że coś jest nie tak. Yonggang Huang, naukowiec pracujący nad projektem, mówi:

Nowe urządzenie jest praktycznie niewidzialne, ultracienkie i wygodne- idealnie naśladuje skórę. Wyobraź sobie możliwość zmierzenia poziomu wysuszenia skóry, bez metod nachalnych i niewygodnych- jest to pierwsze urządzenie tego typu.

Gdy skóra jest rozciągnięta lub ściśnięta, to urządzenie dopasowuje się do tego stanu. Technologia wykorzystuje także zmiany temperatury do określenia szybkości przepływu krwi. Jest to bardzo ważne dla układu sercowo-naczyniowego. Urządzenie jest tablicą 360 ciekłych krystzałów, każdy z nich ma pół milimetra kwadratowego, które są rozciągnięte na cienkim, miękkim i rozciągliwym podłożu. Daje to 3600 punktów pomiaru temperatury. Jest to bardzo duża dokładność. Urządzenie posiada także specjalny system nagrzewający, który służy do określenia własności termicznych skóry. Technologia jest tania w produkcji oraz możliwość noszenia sprawia, że szybko powinna ona wyprzeć konkurencyjne propozycje.

Źródło: http://www.eurekalert.org/, zdjęcie: http://commons.wikimedia.org/