WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Noszone urządzenie być może będzie w stanie uratować żołnierzy

Noszone urządzenia mogą zliczyć ilość Twoich kroków, powiedzieć ile kalorii spaliłeś. Ale czy mogą one przydać się na polu bitwy, na przykład uniemożliwić atak serca?

Naukowcy z Sentient Science i University at Buffalo twierdzą, że tak. Są oni w trakcie tworzenia odpowiedniego czujnika a także rozwijają specjalne oprogramowanie. Ich noszona technologia ma w czasie rzeczywistym zbierać i analizować dane fizjologiczne i medyczne. System ma za zadanie odpowiednio reagować i sygnalizować poziom stresu, zmęczenia i innych tego typu rzeczy.

Praca została dofinansowana kwotą 150 tysięcy dolarów z Office of Naval Research’s Small Business Technology Transfer- wspomagają oni małe przedsiębiorstwa i instytucje badawcze, które tworzą technologie wojskowe. Profesor Albert H. Titus mówi:

Niezależnie czy żołnierze dźwigają 100 funtów podczas biegu pod górę, czy unikają bomb to przeżywają oni duży stres fizyczny i psychiczny. Nasz system ma zebrać informacje i dzięki specjalnemu algorytmowi utrzymać żołnierzy w jak najlepszej kondycji.

Bezprzewodowy system, który jest w trakcie opracowywania, będzie zbierał dane z szeregu elektrod mierzących tętno, aktywność mózgu i inne parametry życiowe. Elektrody mogą być standardowo przyklejane na skórę, albo przyczepione do ubrania i będą zbierały dane poprzez styk ze skórą- naukowcy zdecydują się na jedną z tych opcji. Następnie zebrane dane będą przekazywane do czujnika, który przekaże je do sieci komputerowej. Kolejny krok to analiza danych i odpowiednia odpowiedź systemu.

wearable1

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: