WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Urządzenie pokazujące fazy księżyca według wskazanej daty

Na pierwszy rzut oka sam sprzęt wygląda jak stary gramofon, ale przy dokładnym przyjrzeniu się, można łatwo zauważyć, że urządzenie ma o wiele bardziej oryginalne zastosowanie. Wystarczy wprowadzić do niego datę, a pokaże nam w jakiej fazie wówczas był księżyc.

Sama maszyna bazuje na układzie Arduino i zaprogramowana została w języku znanym pod nazwą Processing. Przy pomocy trzech pokręteł wskazujemy konkretną datę, a układ scalony zajmuje się w tym czasie przeliczeniem i wskazaniem konkretnej fazy. Po wykonaniu kalkulacji, Arduino zaczyna wysyłać impulsy do mechanizmów, które przesuwają latarkę po obwodzie koła. Jej światło pada na mały model Księżyca wykonany z cementu, po czym na ścianie pokazuje nam się faza, w jakiej znajdował się wtedy nasz naturalny, ziemski satelita.

Projekt został wykonany przez Yingjie Bei oraz Yifan Hu i tutaj możecie znaleźć kulisy powstawania tego urządzenia. Chociaż wygląda na prosty mechanizm, to nawet pobieżne przejrzenie tego artykułu może was nieźle zaskoczyć.

[źródło: engadget.com; zdjęcie: bradybei.com]