WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Urządzenie do pomiaru glukozy wykorzystujące mikrofale

Dobra wiadomość dla wszystkich chorujących na cukrzycę. Technologia i medycyna połączyły siły, aby stworzyć nowe urządzenie do pomiaru glukozy, które eliminuje konieczność nakłuwania palca. Drużyna naukowców z Cardiff University’s School of Engineering opracowała urządzenie do noszenia monitorujące poziom glukozy przy pomocy mikrofal. Może ono zostać przyczepione do skóry za pomocą kleju.

Mikrofale wykorzystywane przez to urządzenie nie są tak intensywne jak te, z których korzysta mikrofalówka. Jak mówi jeden z twórców Adrian Porch „Wykorzystuje ono mikrofale, ale ich poziom jest bardzo niski. Daleki od poziomu tych używanych w domowych kuchenkach. Pomyślcie o telefonie komórkowym. Jesteśmy na około tysiąc razy niższym poziomie.”

Tradycyjne urządzenia wymagają nakłucia palca, w celu pobrania próbki krwi. Nowa metoda eliminuje związany z tym ból oraz niedogodności. A pacjenci są chętni by wypróbować nowe urządzenie. Profesor Stephen Luzio, który prowadzi badania kliniczne na Swansea University’s College of Medicine przebadał już około 50 osób przy pomocy nowego narzędzia i zamierza kontynuować badania w okresie letnim. „Pacjenci są bardzo chętni” mówi. „Jednym z największych problemów związanych z pomiarem glukozy jest nielubiana konieczność nakłuwania palca, więc zainteresowanie jest duże.

Tylko w samych Stanach Zjednoczonych żyje ponad 29 milionów osób z cukrzycą. W Wielkiej Brytanii jest 3.5 miliona takich ludzi. I choć znacznie mniejszy odsetek posiada cukrzycę typu 1, która wymaga ciągłej obserwacji poziomu glukozy, to dla nich takie urządzenie może być naprawdę pomocne.

Źródło: http://www.digitaltrends.com