WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Urządzenie, które stabilizuje rękę chorej na chorobę Parkinsona graficzki

U graficzki Emmy Lawton zdiagnozowano chorobę Parkinsona trzy lata temu, kiedy miała 29 lat. Teraz, z pomocą BBC i Haiyan Zhang, dyrektor innowacji w Microsoft Research Cambridge, może korzystać z przystosowanego do noszenia urządzenia, które pomoże jej odzyskać życiową pasję do rysowania i szkicowania.

„The Big Life Fix” to seria BBC, która wyszła w środę. Lawton pojawiła się w pierwszym odcinku serialu, który koncentruje się na ludziach w potrzebie. Zwracają się oni do niektórych z największych brytyjskich wynalazców, by ci pomogli im rozwiązać problemy, które wpływają na ich codzienne życie.

Inne problemy, z którymi mierzą się twórcy programu, to znalezienie rozwiązania dla śmiertelnie chorego fotografa, który nie może już dłużej obsługiwać aparatu oraz budowę specjalistycznego roweru BMX dla dziecka urodzonego bez rąk i nóg.

Choroba Parkinsona może powodować u chorego niekontrolowane trzęsienie się rąk, przez co nawet proste czynności stają się prawie niemożliwe do wykonania. Drżenie Lawton stawało się tak poważne, że jej kariera grafika była w poważnym niebezpieczeństwie, wynika z raportu MS Power User.

Zhang już wcześniej stworzyła sztućce dla osób niepełnosprawnych, które reagują na ich ruchy, by uniknąć rozlania żywności. Mając taką podstawę, była w stanie stworzyć urządzenie noszone na nadgarstku, nazwane Emma, które ułatwia rysowanie i szkicowanie poprzez wysyłanie impulsów do ręki użytkownika.

Emma celowo potrząsa ręką użytkownika, przerywając pętlę sprzężenia zwrotnego, która utrudnia normalny ruch. Podczas noszenia urządzenia, Lawton była w stanie narysować linię prostą, a nawet czytelnie pisać. Od kiedy program BBC został nakręcony, najwidoczniej nosi Emmę na co dzień.

Zhang obecnie nie ma planów w kierunku rozwoju Emmy do sprzedaży komercyjnyej. Jest to urządzenie zaprojektowane, aby wypełnić konkretne potrzeby w Lawton. Niemniej jednak ma nadzieję, że inni skorzystają z podstawy technologii i nadal będą ją rozwijać.
Źródło: digitaltrends.com Zdjęcie: Wikimedia Commons