WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Urzędnicy USA mówią, że właścicielem zdjęcia nie może być małpa

Pamiętacie jeszcze tę akcję, gdzie małpa zrobiła sobie selfie i Wikipedia powiedziała, że jest to jej własność intelektualna? Urzędnicy USA kontratakują i mówią, że małpa nie może być właścicielem fotki.

Obrońcy praw zwierząt chyba zaraz zrobią się czerwoni ze złości. Właśnie USA wystosowało pismo, w którym wyraźnie napisali, że małpa nie może posiadać praw do zdjęcia, które sobie zrobiła. Amerykańska Agencja do Spraw Praw Autorskich podkreśliła, że akceptują tylko rzeczy oryginalnie zrobione przez człowieka. Nie dają oni również praw autorskich dla murali namalowanych przez słonie czy piosenek rzekomo skomponowanych przez Ducha Świętego. Do listy można też dodać malowidła tworzone przez roboty, których ostatnio robi się coraz więcej.

Ogólnie cała sytuacja wydaje się dosyć komiczna, ale wzburzyła internet. Dla przypomnienia powiem, że małpa ukradła fotografowi (David Slater) aparat i zrobiła sobie nim selfie. Wikipedia dodała tę fotkę, ale twórca zażądał jego usunięcia. Usłyszał tylko, że zdjęcia nie można usunąć, bo jego właścicielem jest małpa. Autor już miał podawać serwis do sądu, ale chyba sprawa zostanie rozwiązana pokojowo. Chyba, że Wiki będzie chciała podskoczyć prawu autorskiemu.