WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

USA i Chiny wspólnie zbudują kolej między LA i Las Vegas

Dzięki współpracy China Railway Group i grupy amerykańskich przedsiębiorców, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych będą mogli w przyszłości błyskawicznie przenosić się między dwoma dużymi miastami w swoim kraju.

370-kilometrowy odcinek między Los Angeles i Las Vegas ma nosić nazwę XpressWest. Pociąg będzie w stanie przemierzyć ten dystans w 80 minut, co w porównaniu do obecnych 4 godzin spędzonych w samochodzie jest bardzo wyraźną poprawą. Praca nad budową połączenia rozpocznie się równo za rok, a projekt ten jest efektem aż czteroletnich negocjacji.

Inwestycja ta jest szczególnie interesująca z tego względu, że po raz pierwszy w budowie ultraszybkiej amerykańskiej linii kolejowej bierze udział China Railway Group. Koszta projektu szacuje się na około 7 miliardów dolarów (liczby te zresztą budziły wiele medialnych kontrowersji), ale żaden procent z tychże pieniędzy nie pochodzi od podatników, bo wszystkie wydatki pokrywają prywatni przedsiębiorcy. Mimo to, starali się oni również o pożyczki od Federalnego Zarządu Kolei.

Biorąc pod uwagę rozmiary Stanów Zjednoczonych, tego typu przedsięwzięcia powinny stać się czymś powszechnym. Kilka miesięcy temu pojawiały się pogłoski o podobnej inicjatywie między Dallas i Houston, w tym przypadku wspieranej przez japońską myśl techniczną. Ameryka nie zajęła jednak jasnego stanowiska na ten temat, gdyż wciąż trwają debaty: jedni uważają, że koleje tego typu są stratą pieniędzy, szczególnie w tak dużym kraju jak USA, inni zaś twierdzą, że napędzi ona rozwój infrastruktury i technologii. Pewne odpowiedzi da zrealizowanie projektu XpressWest, który – jeśli okaże się przystępny i dobrze wykonany – może spowodować, że podobne projekty w innych regionach kraju otrzymają wreszcie zielone światło.

[źródło: gizmodo.com; zdjecie: kcet.org]