WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

W USA odnaleziono łuskę artyleryjską – kapsułę czasu z roku 1934

Mieszkańcy Arlington w amerykańskim stanie Waszyngton odkryli łuskę po pocisku artyleryjskim wypełnioną pamiątkami z roku 1934. Wygląda jednak na to, że ktoś już odkrył ją przed nimi – znaleźli również notatkę „dziękuję za brandy”.

Łuska znajdowała się na wystawie eksponatów w placówce nr 76 American Legion (organizacja wspierająca weteranów), gdzie dwaj wolontariusze zdecydowali się przymocować ją do podłogi. Przy oględzinach odkryli, że wypełniona jest starymi dokumentami, ulotkami i gazetami. Znaleźli również menu z lokalnego hotelu i zapalniczkę wojskową z czasów pierwszej wojny światowej.

zafejbdfqg6xcuzgu3io

Wiadomo, na pewno, że łuska otwierana była już wcześniej, choć nie wiadomo, ile razy miało to miejsce. Poza wyżej wspomnianą notatką o brandy, niektóre z ulotek i wycinków gazet zostały umieszczone w plastikowych, zapinanych torebkach (które w 1934 raczej było ciężko dostać). Niemniej, przez 81 lat nikt nie dodał do kapsuły czasowej żadnej pamiątki po sobie.

pweoxnufhmalv16avwow

Pracownicy placówki nr 76 zastanawiają się, czy dodać do łuski coś swojego, by upamiętnić jej odkrycie. Mają jednakże nie lada zagwozdkę. Zastanawiali się nad umieszczeniem muzyki i zdjęć na odpowiednio zabezpieczonym pendrive’ie, ale jakby nie patrzeć, nie ma gwarancji, że kompatybilna technologia odczytu takich danych będzie w ogóle używana w dalszej przyszłości. Dlatego najprawdopodobniej zdecydują się na stary, dobry papier.

[źródło i grafika: gizmodo.com]