WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

W USA wprowadzą obowiązek rejestracji dronów

Jak donosi amerykańska telewizja NBC w poniedziałek rząd federalny ma zapowiedzieć utworzenie nowych regulacji dotyczących dronów. Administracja Obamy widzi w latających urządzeniach zagrożenie i planuje wprowadzić obowiązek ich rejestracji.

Choć od kilku miesięcy słyszeliśmy plotki o tym, że Federalna Administracja Lotnictwa planuje ograniczenie problemu latających gdzie popadnie dronów, to okazuje się, że za opracowanie nowych przepisów odpowiadać ma Departament Transportu. Strona rządowa zamierza do prac nad nowymi regulacjami zaprosić przedstawicieli producentów dronów. Nie będą to jednak zbyt długie konsultacje, ponieważ regulacje mają być gotowe jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Rząd USA zamierza wprowadzić obowiązek rejestracji dronów, ponieważ obecnie w przypadku złamania prawa przez operatora bardzo trudno jest go zidentyfikować. Tym czasem zdalnie sterowane maszyny latające coraz częściej powodują za oceanem problemy.

Naruszenia prywatności z użyciem dronów to jeszcze stosunkowo najmniejszy problem. Znacznie poważniejsze sytuacje dotyczą natomiast bezpieczeństwa lotu. Dron może łatwo zderzyć się z samolotem lub helikopterem, co, zwłaszcza w przypadku większych konstrukcji, może się skończyć katastrofą lotniczą. W lipcu głośno było o przypadku, kiedy podchodzący do lądowania ze 159 pasażerami na pokładzie samolot minął drona o zaledwie 30 metrów. O ile w tym przypadku nikomu ani niczemu nic się nie stało, to jeszcze w tym samym miesiącu pilot samolotu gaśniczego biorącego udział w gaszeniu pożaru w Kaliforni, musiał uciekać nie zrzuciwszy wody w odpowiednim miejscu, żeby uniknąć zderzenia z filmującymi go dronami.

pożarnaautostradzie
Skutki opóźnienia akcji gaśniczej przez drony.

Jak dokładnie wyglądać będą nowe regulacje dowiemy się prawdopodobnie dopiero w grudniu. Na razie mamy tylko pytania bez odpowiedzi. Jak daleko pójdą amerykańscy regulatorzy? Czy każą rejestrować również ważące po kilkadziesiąt gram zabawki? Jakie sankcje będą przewidziane za posiadanie nielegalnego drona? I co interesuje mnie najbardziej, ale o czym przyjdzie nam się przekonać nieco później: na ile prawny obowiązek rejestracji dronów rzeczywiście wpłynie na zachowanie ich operatorów?

[źródło i grafika: gizmodo.com]