WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

USB zastąpi wyjście słuchawkowe i wideo

W San Francisco trwa właśnie Intel Developers forum, czyli spotkanie w czasie którego półprzewodnikowy gigant prezentuje światu swoje nadchodzące rozwiązania i wizje przyszłości elektroniki użytkowej. Jednak jedno z rozwiązań zaprezentowanych przez Intela jest o tyle ciekawe, że wykracza poza rynek komputerów domowych i biznesowych z którym zwykle tą firmę kojarzymy. Chodzi o nowe funkcjonalności portu USB typu C.

Intel, jako członek USB Implementers’ Forum, pomagał w opracowaniu i obecnie bierze udział w rozwoju standardu USB. Najnowsze pomysły zaprezentowane przez Amerykanów pomogą USB (Universal Serial Bus) w zwiększeniu jego, nomen omen, uniwersalności i mogą zaowocować dalszym zmniejszeniem liczby łącz i ich typów we współczesnych urządzeniach elektronicznych.

Kiedy jakiś czas temu Motorola postanowiła usunąć z modelu Moto Z gniazdo słuchawkowe (jack 3,5mm), spotkało się to z krytyką. Większość użytkowników posiada bowiem słuchawki przystosowane właśnie do tego gniazda, a nie do USB. Jednak wszystko wskazuje na to, że wraz z nowym standardem opracowywanym przez Intela, przesył dźwięku za pomocą portu USB stanie się powszechny.

Takie rozwiązanie jest o tyle korzystniejsze od wykorzystania gniazda jack, że eliminuje potrzebę konwersji sygnału na analogowy. Ma również ułatwiać stosowanie cyfrowych efektów dźwiękowych oraz pomóc zmniejszyć zużycie energii przez urządzenia. Ostateczna wersja specyfikacji ma zostać zaprezentowana jeszcze w tym kwartale.

USB-C-audio

Jednak na tym nie koniec nowości Intela dla USB. Firma opracowała bowiem także standard pozwalający na przesyłanie za pomocą tego łącza obrazu. Łącze USB w najnowszej wersji 3.1 oferuje transfery do 10Gb/s, czyli nieco niższe niż HDMI 1.3. Jak twierdzą sami przedstawiciele Intela, oznacza to prędkość wystarczającą do pracy. Jednocześnie USB nie ma zastąpić tradycyjnych wyjść obrazu w przypadku dynamicznych gier w wysokiej rozdzielczości.

USB-C-wideo

Choć przesył obrazu przez łącze USB ma wymagać osobnego adaptera, to nie można wykluczyć, że w przyszłości takie urządzenia będą po prostu integrowane w monitorach. Niestety, amerykanie nie podali jeszcze kiedy oczekiwać można finalizacji prac nad standardem. Tym bardziej więc nie możemy wiedzieć, kiedy monitory na USB mogłyby trafić na rynek.

[źródło: engadget.com; grafika: engadget.com, androidcentral.com]