United Launch Aliance jest odpowiedzialna za wysyłanie ładunków w przestrzeń kosmiczną. Amerykańska spółka zajmuje się przygotowaniem sporej części lotów, pomóc w tym ma zaprojektowana niedawno rakieta.

System zwie się Vulcan i jest opisywany przez twórców jako najbardziej opłacalny pomysł tego typu. Pojazd jest dwustopniowy, oddziela więc tę część kadłuba, w której skończy się paliwo. Rewolucyjny jest w tym przypadku tzw. SMART. Rakieta, po dostarczenia ładunku w górne warstwy atmosfery (lub wyżej), odrzuca swój silnik, wyłapywany później przez helikopter. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić około 65% kosztów przeznaczonych na budowę napędu pojazdu. Poniżej prezentujemy szerszy opis projektu za pośrednictwem wideo.

Co ciekawe, Vulcan będzie wyposażony w silniki amerykańskiej, a nie jak do tej pory, rosyjskiej konstrukcji. Budowa rakiety może zająć nawet 9 lat i pochłonie około dwóch miliardów dolarów. Czy będzie to skuteczna odpowiedź na działania firmy SpaceX, która zdobywa coraz silniejszą pozycję na rynku związanym z eksploracją kosmosu?

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej