WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

W Abu Zabi można zaopatrzyć się w pojazdy wojskowe na przyszłe wojny

The International Defense Exposition to konferencja nastawiona na nowe technologie. Można zobaczyć na niej mnóstwo sprzedających, ale bardzo niewielu kupujących. Dlaczego? Produktem są tutaj najnowsze bronie i pojazdy zbrojne, jakie państwa chcą sprzedać sobie nawzajem. Reklamowane są nieco jak smartfony i komputery ale to szczegół… Znajdziemy tam wszystko, począwszy od zrobotyzowanych łodzi patrolujących zbiorniki wodne, po szybkie dorny, aż do opancerzonych samochodów nastawionych na wojny chemiczne. Przed Wami kilka najlepszych przykładów ze zbrojnego Expo w Abu Zabi.

Hafeet Air Defense Vehicle

hafeet

Powstawał w wyniku kolaboracji firmy MDBA zajmującej się tworzeniem rakiet i NIMR Automotive odpowiedzialnej za produkcję pojazdów opancerzonych. „Haffet” to pojazd zaprojektowany do walki z samolotami. Na swoim pokładzie mieści system przeciwlotniczych pocisków rakietowych krótkiego zasięgu zdolny pomieścić 4 rakiety. Może on strącać samoloty unoszące się na wysokości 4876 metrów, które oddalone są o  maksymalnie 56km. Sensory termiczne i laserowe wskaźniki zasięgu rozpoznają cel i po wystrzale, pojazd może zostać szybko przeładowany, ponieważ na pokładzie znajduje się 8 dodatkowych rakiet.

Cobra Mortar

 ruagcobra

Moździerz wykonany przez szwajcarskiego producenta broni wystartował z przyciągającym uwagę materiałem wideo, który do bólu przypomina reklamę nowego samochodu albo technologicznie zaawansowanego smartfona. Cobra to moździerz kalibru 120mm z zasięgiem rzędu 8 km. Załoga ładuje amunicję, która następnie przemieszcza się na szynie i zanurza się wgłąb lufy moździerza. Cobre można zamontować na lekkich pojazdach opancerzonych, dzięki specjalnemu oprogramowaniu celowanie oraz ucieczka z miejsca wystrzału odbywa się automatycznie.

Enigma Armored Car

 Revealing-an-Enigma

Dosyć tajemnicza nazwa, ale sam pojazd jest stosunkowo prosty. To opancerzony ośmiokołowiec z szerokim polem do indywidualnego dobierania własnego uzbrojenia. Jego wnętrze kształtowane w literę V chroni znajdujących się tam żołnierzy przed ewentualnym wjechaniem na minę. Skonstruowany przez firmę Eemirates Defense Technology – dostępny jest w wersji ziemnowodnej ze śrubami napędowymi ułatwiającymi sterowanie w wodzie. Dodatkowo można wyposażyć go w rozmaite wieżyczki strzelnicze oraz armaty, haubice, moździerze.

Khalifa-1 Mobile Howitzer

militaryindustrycorporation

Sudan jest ogromny i brał udział w wielu wojnach zanim osiągnął niepodległość w 1956 roku. Ich nowy pojazd widoczny powyżej to broń artyleryjska na kółkach, którą można bardzo szybko przemieścić z jednego końca kraju na drugi. Sześciokołowiec zbudowany jest na bazie podwozia z rosyjskiej ciężarówki w wersji 6×6 z opancerzoną kabiną na załogę znajdującą się z przodu. Ponadto zainstalowano na nim 122mm haubicę (granatnik) – zaprojektowało ją sowieckie wojsko i jej zasięg rażenia wynosi 15km; może się on zwiększyć lub pomniejszyć w zależności od wykorzystywanej amunicji. Haubica znajduje się z tyłu pojazdu, co sprawia, że może on ostrzelać przeciwnika i szybko odjechać zanim oponenci zwrócą ogień.

Dzisiaj wojska są tak dobrze uzbrojone, że strach się bać jak wyglądałaby trzecia wojna światowa. Jak tak dalej pójdzie to niedługo sprzęt wojskowy zostanie sprzedawany w sklepie za rogiem, a bogaty sąsiad będzie jeździł czołgiem.

Źródło i zdjęcia: popsci