WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W lodzie na księżycu Saturna znaleziono składniki aminokwasów

Nowe rodzaje związków organicznych, składniki aminokwasów, zostały wykryte w obłokach wydobywających się z księżyca Saturna, Enceladusa. 

Kominy hydrotermalne wyrzucają materiał z rdzenia Enceladusa – miesza się on z wodą pochodzącą z ogromnego, podpowierzchniowego oceanu księżyca, zanim zostanie uwolniony w przestrzeń w postaci pary wodnej i lodu. Nowo odkryte cząsteczki, znajdujące się w tych fragmentach, rozpoznano jako związki azotowe oraz noszące tlen. Na Ziemi podobne związki są częścią reakcji chemicznych, które produkują aminokwasy, będące budulcem życia. Kominy hydrotermalne na dnie oceanu dostarczają energii, która napędza reakcje. Naukowcy uważają, że otwory Enceladusa mogą działać w ten sam sposób, dostarczając energii, która skutkuje produkcją aminokwasów.

Czytaj też: Lodowy księżyc Saturna jest w idealnym wieku do rozwinięcia życia

Chociaż misja sondy Cassini zakończyła się we wrześniu 2017 roku, dostarczone przez nią dane będą wykorzystywane przez dziesięciolecia. Zidentyfikowane dzięki nim substancje organiczne najpierw rozpuszczają się w oceanie Enceladusa, a następnie odparowują z powierzchni wody, po czym kondensują się i zamarzają, tworząc bryłki lodu wewnątrz pęknięć skorupy księżyca.

Nowe odkrycia uzupełniają zeszłoroczne rewelacje związane ze złożonymi cząsteczkami organicznymi, które prawdopodobnie unosiły się na powierzchni oceanu Enceladusa.

[Źródło: [phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Naukowcy mają trudności z oszacowaniem wieku pierścieni Saturna