Chrysler wypuścił właśnie z fabryki 100 autonomicznych minivanów Pacifica, które dołączą do floty Waymo (niedawno: Google) na początku roku 2017. 

Zaczyna się robić gorąco w kwestii inteligentnych pojazdów, bo do szczycących się swoją grupą takich wehikułów dołącza Waymo, będące pod skrzydłami Alphabet, a więc właściciela Google. Na ich usługach będzie setka hybrydowych wanów dostosowanych do technologii autonomicznego sterowania, z zainstalowanym oprogramowaniem Waymo. Są one efektem współpracy między firmą Fiat Chrysler a Waymo zapowiedzianej kilka miesięcy temu.

CEO Waymo, John Krafcik, powiedział w zeszłym tygodniu, że jego firma nie jest zainteresowania „produkcją lepszych samochodów, lecz uczynieniem kierowców lepszymi”. Dlatego właśnie Waymo podjęło współpracę z Fiatem Chrysler, który do tej pory nie był zbyt aktywny w chwaleniu się swoimi autonomicznymi dziełami motoryzacji.

Z tym świetnym miniwanem na drogach w naszych rynkach testowych, szybko nauczymy się, jak ludzie w różnym wieku czy stanie postrzegają naszą technologię całkowitej jazdy autonomicznej.

Do tej pory, Waymo eksperymentowało z wieloma rożnymi prototypami miniwanów Pacifica, ale ponoć dopiero ten model całkowicie „zaskoczył”, pozwalając na pełną integrację ze sprzętem i oprogramowaniem odpowiedzialnym za „samo-prowadzenie” pojazdu. Nad takim efektem wspólnie pracowali tak inżynierowie z Waymo jak i Chryslera, aby „błyskawicznie i przekonywająco połączyć systemy elektryczne oraz sterowania z w pełni rozwiniętym modułem inteligentnej jazdy”.

Rzecz jasna, miniwany zostały wcześniej poddane licznym testom na terenie Chelsea Proving Grounds w Michigan oraz Arizona Proving Grounds w Yucca w Arizonie, wśród których było chociażby „200 godzin jazdy w ekstremalnych warunkach”.

Waymo dowiedziało się z pierwszej ręki o poszczególnych elementach procesu produkcji samochodu, takich jak optymalizacja rozkładu masy, aby upewnić się o komfortowych doświadczeniu płynącym z jazdy, czy badanie wytrzymałości w warunkach ekstremalnej pogody.

Autonomiczne wany Pacifica powinny pojawić się na ulicach w Stanach Zjednoczonych na początku przyszłego roku.

źródło: theverge.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!