WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

WD PiDrive – dysk twardy dla Raspberry Pi

Western Digital przygotował nową propozycję dla użytkowników mikrokomputerów Raspberry Pi 3. Urządzenie ma być dopasowane do nich rozmiarem, zużyciem prądu oraz pewnymi innymi cechami, mającymi już jednak uzasadnienie bardziej marketingowe.

Raspberry Pi 3 to model znacznie bardziej zaawansowany technicznie od poprzednich urządzeń firmy. Pisaliśmy o nim niedawno, wspominając między innymi o jego znacznie szybszym, czterordzeniowym procesorze, czy wbudowanym modemach łączności bezprzewodowej w standardzie Wi-Fi oraz Bluetooth.

Znany producent dysków twardych, chcąc skorzystać z popularności brytyjskich mikrokomputerów, zaprezentował model WD PiDrive 314GB. Nietypowa pojemność (i oczywiście nazwa…) to nie jedyne co dysk ma wspólnego z liczbą Pi (ok. 3,14159…). Urządzenie kosztuje bowiem 31,42 dolara, co jest sporą przeceną w porównaniu do starej ceny, wynoszącej 45,81 dolara.

Dysk PiDrive ma zaledwie 7 milimetrów grubości, dzięki czemu znacznie lepiej pasuje do urządzeń budowanych z zastosowaniem komputerów Raspberry Pi. Urządzenie łączy się również z mikrokomputerem nie przez standardowe łącze SATA, ale za pomocą łącza USB występującemu standardowo w specyfikacji komputera. Western Digital twierdzi również, że w konstrukcji dysku postawił na optymalizację energetyczną, tak, aby „twardziel” nie obciążał zbytnio układu zasilania mikrokomputera do którego jest podłączony. Choć kiedy to piszę, zapasy produktu się wyczerpały, to można ustawić sobie powiadomienie na okoliczność jego ponownej dostępności na półkach magazynu.

[źródło i grafika: arstechnica.com]