WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Wi-Fi Aware – bądź świadom. Zawsze. Wszystkiego.

Wi-Fi Alliance to międzynarodowe konsorcjum zajmujące się opracowywaniem i wdrażaniem nowych standardów sieci bezprzewodowych Wi-Fi. Skupia przeszło 300 firm, w tym takie tuzy jak Microsoft, Apple, czy Intel. Najnowszym dziełem konsorcjum jest standard „Wi-Fi Aware”.

Nowość ma pozwalać na komunikację wykorzystujących go urządzeń z urządzeniami innych użytkowników, czy dostawcami serwisów, bez używania transmisji przez sieci komórkowe. Kiedy zainstalujesz odpowiednią aplikację na urządzeniu obsługującym Wi-Fi Aware, będzie ona nieustannie nadawać i odbierać informacje, łącząc się z urządzeniami znajdującymi się w pobliżu.

Przykładowe zastosowania technologii to powiadamianie o bliskości sklepu ulubionej marki, czy podpowiadanie że dawno niewidziany znajomy idzie właśnie tą samą ulicą co Ty. Najważniejsze pozostanie oczywiście przefiltrowanie zalewu informacji. O ile urządzenie będzie odbierać dane od wszystkich urządzeń pozostających w zasięgu, to informować Cię będzie tylko o tych, które sam dzięki odpowiednim ustawieniom aplikacji uznasz za potrzebne.

Edgar Figueroa, prezes Wi-Fi Alliance zapowiada, że duże sieci społecznościowe, jak Facebook, czy LinkedIn, mają zaprezentować korzystające ze standardu aplikacje jeszcze w tym roku. Zachwalając nowy standard, twierdzi, że jest on „nawet bardziej oszczędny od dotychczasowych standardów Wi-Fi”. Wszystkim, którym zęby same zaczynają zgrzytać na myśl o stale włączonym Wi-Fi, polecam chociażby artykuł o poręcznej, słonecznej ładowarce.

[źródło i ilustracja: techcrunch.com]