WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Wielka Brytania buduje system obrony przed dronami

Z każdym dniem drony stają się dla nas coraz większą korzyścią, lecz również i zagrożeniem. W nieodpowiednich rękach mogą wyrządzić wiele zła, nic więc dziwnego, że rządy robią co mogą aby przeciwdziałać potencjalnemu niebezpieczeństwu. Rząd Wielkiej Brytanii pracuje nad Anti UAV Defense System.

Rozwiązanie stworzone przez Blighter Surveillance Systems we współpracy z Chess Dynamics i Enterprise Control Systems Ltd jest właściwie połączeniem radaru, aparatu i technologii zagłuszającej sygnał. Działa na następującej zasadzie: najpierw radar wykrywa i śledzi drona będącego w powietrzu, następnie urządzenie koncentruje się na nim kiedy tylko ten jest w zasięgu. Wtedy czas na ostatni element: trzy anteny wysyłające sygnały do drona będącego „na muszce”, próbując pozbawić kierującego kontroli nad nim. W kilka sekund, od bezzałogowego statku latającego odcinane są wszelkie polecenia, a ten roztrzaskuje się o ziemię.

Radar może wykrywać drony nawet na odległość 8 kilometrów i tyczy się to również urządzeń miniaturowych. Oficjalne informacje o systemie przewidują wykorzystanie dla niego „na odludziu lub w terenie zabudowanym, aby wyeliminować możliwość wykorzystania drona w celach terrorystycznych, szpiegowskich lub innych niezgodnych z prawem”. Czy tego typu rozwiązanie stanie się standardem?

[źródło i grafika: popsci.com]