Przyznajmy, nie każdy potrafi wykaligrafować tatuaż na własnym tyłku. Ba! Wielu nie potrafi niczego ładnie narysować na kartce papieru. Tak samo nie każdy z nas jest prawdziwym majstrem obsługi wiertarki, potrafiącym wywiercić otwór idealnie prostopadły do wierconej powierzchni – tym bardziej na dokładnie żądaną głębokość. Ale dlaczego w wierceniu nie miałaby nam pomóc nowoczesna technika?

Tak jak dla zwykłych piszących ręcznie śmiertelników stworzono papier w linie i w kratkę, a dla specjalistów od pisma technicznego papier milimetrowy, tak osobom, którym zależy na dokładnym wierceniu przychodzi w sukurs BullseyeBore. Zaprojektowane w Illinois rozwiązanie pozwoli wywiercić otwór prostopadły do wierconej powierzchni oraz kontrolować, w miarę wiercenia, jego głębokość.

System składa się z zakładanej na wiertarkę głowicy z trzema laserowymi źródłami światła, tworzącymi na wierconej powierzchni trzy kręgi. Chociaż projekt zamontowania na głowicy lasera pokazującego, czy wiercimy prosto, wydaje się bardzo intuicyjny, to wynalazcy z BullseyeBore znacznie go udoskonalili. Dzięki autorskiej technologii dwa z trzech laserów, niezależnie od położenia wiertarki, wyświetlają dokładne koła o niezmiennej średnicy. Dopiero trzeci laser kreśli koło, lub coś kołopodobnego, w zależności od tego, czy prosto trzymamy narzędzie.

Jeżeli wiercimy prosto, to widzimy na wierconej powierzchni trzy koła. Jeżeli zaś krzywo, to dwa koła i elipsę. W każdej chwili więc możemy skorygować kąt wiercenia tak, aby otwór nie był krzywy. System czuwa nie tylko na kątem pod którym penetrujemy powierzchnię. Nadaje się również doskonale do kontrolowania głębokości wiercenia. Najbardziej zewnętrzne koło po prostu zmniejsza swoją średnicę wraz z głębokością na jaką udało się nam dowiercić.

Niestety nie wiemy jeszcze dokładnie kiedy produkt trafi do masowej sprzedaży. Wiemy natomiast, że autorzy planują wstępnie dwie wersje. Pierwszą, nakładaną na głowicę wiertarki oraz drugą, która miałaby być z głowicą zintegrowana.

[źródło i grafika: gizmodo.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej