WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Wikipedia ma już 15 lat i zbiera pieniądze na 15 kolejnych

Fundacja związana z finansowaniem największej internetowej encyklopedii zamierza w ciągu dekady zebrać 100 milionów dolarów potrzebnych na utrzymanie serwisu przez kolejne piętnaście lat.

15.01.2001 to niezwykle ważna data dla rozwoju Internetu. Właśnie tego dnia powstała Wikipedia – źródło niemal nieograniczonej wiedzy, tworzonej przez użytkowników dla użytkowników. Coraz lepiej moderowana, na przestrzeni lat stała się wręcz stroną kultową, stanowiąc wsparcie zarówno dla uczniów szkół jak i przedstawicieli wyższych szczebli naukowych. Od założenia encyklopedii minęło piętnaście lat. Wikimedia Foundation, aby zapewnić sprawne działanie strony przez następnych piętnaście lat, wyznaczyła sobie za cel zebranie 100mln dolarów.

Łącznie Wikipedia zawiera ponad 36 000 000 artykułów i 80 000 aktywnych twórców, którzy co godzinę edytują średnio 15 000 wpisów i tworzą 7000 nowych. Powyższe liczby dobitnie pokazują, z jak pokaźną bazą danych mamy tu do czynienia. I choć większość pracy wykonują wolontariusze, to i tak utrzymanie tak ogromnej strony generuje pewne koszty.

Jak podkreślił jeden z założycieli Wikipedii, Jimmy Wales:

Kiedy zakładałem Wikipedię, mogłem ją stworzyć jako spółkę non profit z reklamami ale postanowiłem zrobić coś innego. Latami ciężko pracowaliśmy, aby utrzymać ją schludną i solidną. Realizujemy naszą misję, marnotrawstwo zaś zostawmy innym.

Każdy może wesprzeć akcję, a oto kilka sposobów, w jakie można to zrobić. Zbiórka potrwa (planowo) do 2026 roku.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]