WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Windows 10 ukończony!

Jak donosi serwis The Verge, długo oczekiwany system Windows 10 został ukończony. Osiągnął status Gold, Release to Manufacturing, trafił do tłoczni (miejsc, gdzie się robi te okrągłe cosie, na których dawniej dystrybuowano oprogramowanie :) ). Oznacza to, że w systemie nie zostaną już dokonane żadne zmiany przed uruchomieniem dystrybucji.

Ostateczną kompilacją ma być ta oznaczona numerem 10240. Producenci komputerów dostali zielone światło do instalowania jej na maszynach, które niebawem trafić mają do sprzedaży. Informacja ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Microsoft. Takiego potwierdzenia możemy jednak spodziewać się pod koniec tego tygodnia, choć nie jest pewne, że firma zechce informację na ten temat wystosować.

O ile producenci mogą już instalować Windows 10, to fabrycznie wyposażone w ten system pecety pojawią się na rynku dopiero kilka tygodni po oficjalnej premierze. Nową kompilację jako pierwsi otrzymać mają zarejestrowani testerzy systemu. Pomoże to Microsoftowi w opracowaniu ewentualnych łatek, które mogłyby zostać udostępnione w dniu premiery.

Za dwa tygodnie, od 29 lipca, wraz z oficjalną premierą, dostęp do ostatecznej wersji otrzymywać mają osoby, które zarezerwowały sobie możliwość aktualizacji poprzednich wersji systemu. Warto przypomnieć, że wszyscy posiadacze domowych Windows 7, 8 i 8.1 mogą za darmo zaktualizować swoją wersję do Windows 10 przez rok od jego premiery. To największa taka darmowa aktualizacja w historii systemów z rodziny Windows i jednocześnie zapowiedź nowej polityki Microsoftu, według której system operacyjny powinien być traktowany raczej jak usługa, niż jak produkt.

W przyszłości Microsoft zamierza na bieżąco aktualizować nie tylko sam system operacyjny, ale też liczne aplikacje systemowe. Tutaj znowu jako pierwsi dostęp do nowości otrzymywać mają testerzy z programu Insider.

Nowy OS przynieść ma nam powrót brakującego w wersji 8 Menu Start, rozbudowanego nieco o zapożyczone z niej kafelki, system wirtualnego pulpitu oraz możliwość uruchamiania aplikacji Windows Store nie tylko w trybie pełnoekranowym, ale też w oknach. Wraz z Windows 10 cieszący się złą sławą Internet Explorer zastąpiony ma zostać przez nową przeglądarkę Edge. Gracze tym czasem czekają na DirectX 12, mający oferować w grach znacznie lepsze wykorzystanie mocy procesora.

Z własnych źródeł wiem, że Windows 10, jeszcze w wersji testowej, spisuje się znakomicie. Pozostaje mi teraz tylko czekać na 29 lipca, kiedy to ukończony dziś system operacyjny ma trafić do powszechnego obiegu.

[źródło: theverge.com; ilustracja: connectedmagazine.com]