WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Windows 95 uruchomiono na Nintendo 3DS XL

Windows 95 to system operacyjny Microsoftu który, jak sama jego nazwa wskazuje, miał swoją premierę przeszło 20 lat temu. Ten następca systemów Windows z rodziny 3.x, choć wciąż w głębi swego kodu oparty na DOSie, był rozwiązaniem znacznie nowocześniejszym. To za jego czasów świat na dobre opanowała moda na komputery osobiste i to wtedy rozpoczęła się również trwająca do dzisiaj oszałamiająca kariera internetu.

Nieliczni zapaleńcy wciąż używają komputerów z tym systemem (choć już niemal nigdy jako podstawowego urządzenia do pracy i rozrywki). Inni próbują natomiast uruchomić Windowsa 95 na urządzeniach, dla których teoretycznie nie był przeznaczony – na przykład na przenośnych konsolach. Użyteczność takiego rozwiązania jest oczywiście znikoma, to raczej sztuka dla sztuki, osiągnięcie, którym można się pochwalić w środowisku.

Wcześniej system Microsoftu udało się uruchomić na konsoli SONY PlayStation Portable. Wykorzystano przy tym emulator DOSBox. DOSBox emuluje działanie procesora Intel 386 i ma wbudowaną autorską wersję DOS-a, czyli systemu na którym Windows 95 był oparty. Po PSP, za sprawą znanego z portalu GBATEMP użytkownika Shutterbox2000, udało się system uruchomić także na konsolce Nintendo 3DS XL.

Konsola wyposażona jest w dwa ekrany, dzięki czemu jeden może służyć do obsługi samego emulatora, a na drugim podziwiać możemy uruchomiony z wielkim trudem system Microsoftu. Niestety, na razie na Windowsie odpalonym na urządzeniu Nintendo nie można zrobić wiele więcej niż obejrzeć ekran startowy i pulpit. Zmuszenie systemu do uruchomienia aplikacji zapewne wymagałoby dodatkowej żmudnej pracy.

https://youtu.be/nu3_X6HcVrI

[źródło i grafika: eteknix.com]