WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wirus HIV i komputerowe malware: podobna strategia działania

Eksperci od AIDS oraz specjaliści od sieciowego zagrożenia z UCL (londyńskiego University College) połączyli swe siły i stworzyli nowy model symulacyjny rozprzestrzeniania się wirusów, będący zarazem dowodem na to, że HIV oraz sieciowe malware mają bardzo podobną strategię dokonywania infekcji.

Podobieństwo można zaobserwować głównie w dwutorowym sposobie zarażania. HIV wędruje do kolejnych rejonów organizmu poprzez krwiobieg, ale potrafi również przenosić się z komórki na komórkę. Analogicznie, atakujące nasze systemy programy przenoszą się poprzez Internet, lecz również są w stanie zarażać kolejne komputery w sieciach lokalnych.

091103102246-large

Stworzona w ten sposób symulacja jest ważnym elementem walki z AIDS, gdyż pozwala na lepsze zrozumienie metod działania tej choroby. Do tej pory wiadomo było jedynie, że niektóre leki lepiej blokują infekcje międzykomórkowe, inne gorzej – lecz trudno było dokładnie te oddziaływania zmierzyć, gdyż odbywały się w środku organów wewnętrznych. Dzięki nowemu modelowi i wykorzystaniu algorytmów jakimi posługują się wirusy komputerowe, naukowcy będą w stanie dokładnie zmierzyć efektywność konkretnych rodzajów leków w stosunku do różnych odmian wirusa HIV. Trzymajmy za nich kciuki.

[źródło: techtimes.com]