WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wizualizacja chorób przenoszonych się między gatunkami

Wiadomo, że grypa często przenosi się pomiędzy gatunkami. Kilka lat temu głośno było w mediach o szczepach wirusa, który przenosi się na ludzi ze świń, czy o innym, przenoszącym się z ptaków. Wirus HIV prawdopodobnie przeszedł na ludzi z małp naczelnych (chodź niektórzy wciąż twierdzą, że raczej z laboratoriów). Za to powodująca kilkaset lat temu dziesiątki milionów śmierci dżuma przenosiła się na człowieka z gryzoni. Choroby takie, mogące ze zwierząt przenieść się również na człowieka, nazywamy zoonozami.

Szacuje się, że za aż 60% wszystkich ludzkich chorób zakaźnych odpowiadają patogeny mogące przenosić się pomiędzy nami a zwierzętami. Dokładną analizę zoonoz oraz chorób przenoszonych pomiędzy poszczególnymi gatunkami zwierząt przeprowadził zespół brytyjskich uczonych z University of Liverpool oraz Aberyswyth University. Na podstawie swojego badania zbudowali wizualizację pokazującą drogi rozprzestrzeniania się infekcji pomiędzy poszczególnymi gatunkami.

zoonozy

Każda pojedyncza kropka na schemacie, to jeden gatunek (jej barwa zależy zaś o przynależności systematycznej gatunku). Linie łączące gatunki, to choroby, które mogą się pomiędzy nimi przenosić. Lista uwzględnia przy tym patogeny różnego pochodzenia, takie jak wirusy, bakterie, a nawet grzyby. Wielkość kropki oznaczającej konkretny gatunek oznacza ilość różnych patogenów, o których wiemy, że ten gatunek atakują.

Sieć połączeń jest bardzo bogata i trudna do interpretacji, nawet po powiększeniu ilustracji. Doskonale może nam to uzmysłowić, jak skomplikowany jest świat chorób zakaźnych i jak wiele możliwości rozprzestrzeniania się mają poszczególne zarazki. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, jak wielką kropką przedstawiono nasz własny gatunek. Czy rzeczywiście jesteśmy aż tak chorowici? A może po prostu, z powodów czysto praktycznych, patogeny wywołujące choroby u ludzi zostały przez nas o wiele lepiej poznane?

[źródło i grafika: gizmodo.com]