Nasze oczy można bez cienia przesady nazwać jednym z największych dzieł wszechświata, w ewolucję którego nie dowierzał sam Darwin. Nie są one jednak doskonałe, o czym najlepiej świadczą okulary na moim nosie: często się psują i w przypadku infekcji mogą być źródłem ogromnego bólu.

Nic więc dziwnego, że są ludzie (i mieszkają oni choćby we Włoszech), którzy planują zastąpienie naszych gałek ocznych syntetycznymi zamiennikami. Zgromadzili się oni pod nazwą MHOX i ich ambicje streszczone zostały przez jednego z głównych projektantów, Fillippa Nassettiego:

Ostatnie osiągnięcia w dziedzinie bioprintingu i biohackingu pozwalają nam wierzyć, że w najbliższej przyszłości możliwym będzie, aby z łatwością produkować organiczne, w pełni funkcjonalne części ciała, pozwalające człowiekowi na zastąpienie uszkodzonych struktur lub poprawę funkcjonowania tych sprawnych.

Koncept został nazwany Wzmocnij Swoje Oko (z angielskiego Enhance Your Eye, co skraca się w „EYE”, czyli „oko”) i bazuje on na pracy biodrukarki 3D, korzystającej ze specjalnego rodzaju igły, która wprowadza różne rodzaje komórek do konkretnych struktur. Biodrukarki już są w stanie wyprodukować takie organy jak uszy, krwinki czy nerki, ale oczy pozostawały melodią przyszłości. Do teraz.

W zamyśle Nassettiego, użytkownicy mogliby wybierać między trzema różnymi rodzajami synetycznych oczu: Leczącymi, Wzmocnionym i Zaawansowanym. Pierwsze jest właściwie odwzorowaniem ludzkiego oka, służącym dla osób cierpiących na wszelkie choroby tego narządu. Drugi rodzaj gałki miałby poprawiać wzrok oraz umożliwić nakładania na niego różnych filtrów, uruchamianych za pomocą tabletu. Oko zaawansowane miałoby natomiast możliwość nagrywania tego, co użytkownik widzi, a potem przy pomocy Wi-Fi taki film zostałby przesłany do internetu. Proces adaptacji do używania systemu EYE wymagałby operacyjnego usunięcia naturalnych oczu i wszczepienia Deck, czyli swego rodzaju sztucznej siatkówki, gniazda łączącego się z mózgiem, do którego można by podłączać różne rodzaje gałek ocznych.

Producenci EYE przewidują, że ich produkt zadebiutuje na rynku na początku roku 2027, ale nie wypuszczono jeszcze żadnych informacji na temat funkcjonowania Deck, nie wiadomo też jak EYE będzie rzeczywiście wyglądać zamontowane w człowieku. Trzeba również pamiętać, że projekt jest szalenie ambitny i nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że biodrukowanie bardzo szybko się rozwija, zadanie stworzenia sztucznego oka może przerosnąć twórców. Mimo to, EYE już teraz wydaje się jednym z najbardziej emocjonujących projektów najbliższych lat.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej