WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Wojny gwiezdne: USA buduje kolejne centrum operacyjne

Mimo, że Zimna Wojna dawno się skończyła, wojsko Stanów Zjednoczonych wciąż ma nowe pomysły jeśli chodzi o przygotowywanie się do – potencjalnego – konfliktu zbrojnego. Kolejnym etapem wyścigu kosmicznych zbrojeń jest projekt nowego centrum operacyjnego, nastawionego na obronę przed ewentualnym niebezpieczeństwem nadchodzącym z okołoziemskiej orbity.

Na konferencji GEOINT podano, że zakończenie budowy tego wojskowego obiektu planowane jest za sześć miesięcy. Jego celem będzie wykrywanie obcych satelit tak szpiegowskich jak i wojskowych – służyć to będzie zacieśnieniu współpracy między służbami wojskowymi i wywiadowczymi, co wzmocni obronność Wuja Sama. Będzie to swoista rezerwa dla spełniającego podobne funkcje Joint Space Operations Center w Kalifornii.

Według informacji podanych na sympozjum, obiekt ten nie będzie służył jedynie neutralizowaniu ewentualnych ataków; za zadanie ma również przechwytywanie przekazywanych drogą satelitarną informacji z rządowych departamentów, oraz prowadzenie wywiadu geoprzestrzennego.

defense-large

– „Jeśli rosyjscy żołnierze robią sobie zdjęcia w strefie wojny a potem umieszczają je w socjalnych mediach, chcemy wiedzieć gdzie dokładnie te fotki zostały zrobione” – powiedział podsekretarz obrony USA, Robert Work, nawiązując do głośnego wydarzenia, kiedy to 24-letni żołnierz, Aleksander Sotkin wrzucił na Instagram swoje „selfie” z Ukrainy, gdzie widać jak operuje rosyjskim sprzętem wojskowym, między innymi dokładnie taką samą wyrzutnią rakiet jaka posłużyła do zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego. (I nie, takiego czegoś nie da się już „kupić w każdym sklepie”)

Budowa kolejnej takiej instalacji na pewno wzmocni obronność USA i być może da przewagę jeśli chodzi o działania wojskowe – trzeba mieć jedynie nadzieję, że nowe centrum operacyjnie nie posłuży do wzmocnienia roli „Wielkiego Brata”, zbierającego informacje o obywatelach własnego kraju.

[źródło: gizmodo.com; zdjęcia: defenseone.com, wired.com]