WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Wózek inwalidzki sterowany grymasami twarzy trafi na rynek w ciągu dwóch lat

Brazylijscy naukowcy stworzyli wózek inwalidzki, który może być kontrolowany za pośrednictwem delikatnych ruchów twarzy, głowy, albo nawet ruchów tęczówki. Jak twierdzi zespół z Faculdade de Engenharia Elétrica e de Computação da Universidade Estadual de Campinas (FEEC/Unicamp), technologia mogłaby wesprzeć osoby z porażeniem mózgowym, ALS, czy cierpiące na zaburzenia powylewowe.

Zespół rozpoczął badania nad technikami BCI (brain-computer interface) – pozwalającymi na komunikację pomiędzy mózgiem, a urządzeniami zewnętrznymi – w 2011. Następnie zadecydowano o ich przetestowaniu w rzeczywistej sytuacji – zbudowano prototyp wózka z napędem własnym, w którym joystick zastąpiono sensorami rejestrującymi dystans pomiędzy obiektami takimi jak ściany, oraz zmiany w typie podłogi.

wheelchair-4.png

Następnie wózek został wzbogacony o notebooka sterującego – urządzenie oparto o kamerę 3D wykorzystującą technologię Intel RealSense. Real-Sense to – kompatybilna z dowolnym komputerem – kamera, która wykorzystuje technikę rozpoznawania głębi. W zestawie oprócz zwykłej kamery znajduje się kamera podczerwona, podczerwony laser i zestaw mikrofonów.

Jak twierdzi jeden z badaczy Eleri Cardozo, kamera może zidentyfikować ponad 70 punktów na twarzy – dookoła ust, nosa i oczu. Odpowiedni ruch punktów interpretuje jako proste komendy, takie jak „naprzód”, „do tyłu”, „w lewo”, ‚w prawo”, i „stój”. Możliwa jest również kontrola głosowa, niemniej, ze względu na różnice w tonie głosu oraz dźwięki otoczenia, jest to mniej dokładna opcja. Wózek posiada również antenę Wi-Fi, która może zostać wykorzystana przez opiekuna do zdalnego sterowania urządzeniem (np. przez Internet).

Obecnie badacze pracują również nad urządzeniem, które mogłoby w teorii odbierać sygnały bezpośrednio z mózgu, za pośrednictwem zewnętrznych elektrod.

Wózek ma dotrzeć na rynek w przeciągu dwóch kolejnych lat, przy czym jego cena powinna wynieść nie więcej niż 2000 dolarów (ok. dwa razy więcej niż w przypadku wózka sterowanego joystickiem. Sprzedażą urządzenia zająć się ma startup o nazwie Hoo-Box.

Projekt został zaprezentowany na kwietniowej Trzeciej Konferencji Brainn w brazylijskiej miejscowości Campinas.

[źródło i grafika: gizmag.com]