WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Na co wpłacamy pieniądze kontra choroby, które nas zabijają

Fundacje charytatywne to naprawdę szczytne instytucje. Ale co jeśli pieniądze, które do nich wpłacamy, tak naprawdę nie pomagają naprawdę potrzebującym osobom?

Infografika, którą zaraz zobaczycie skłoni Was do zastanowienia się z pięć razy, zanim wpłacicie jakąkolwiek sumę dla jakiejś instytucji charytatywnej. Po co wpłacać miliony na walkę z rakiem piersi, skoro choroba ta nie zabija tylu osób?

hyU8ohq

Wykresy te nie są jednak jakoś szczególnie dokładne i podejrzewam, że zostały nawet lekko zmanipulowane dla lepszego efektu. Zgony dotyczą tylko mieszkańców USA, gdzie choćby problemy z wirusem HIV nie są tak duże jak w reszcie świata. Poza tym są to dane z 2011 roku, czytaj – troszkę przestarzałe. Do tej pory przeszły już inne epidemie, które wzięły ze sobą mnóstwo ludzi.

Nie zmienia to jednak faktu, że lepiej uważać na co konkretnie wpłaca się pieniądze, by prawdziwi potrzebujący mogli faktycznie odczuć ich działanie. Warto też zwracać uwagę na to gdzie się fundusze wpłaca. Niektóre fundacje lepiej rozdysponują pieniędzmi, inne już gorzej. Bądźmy ostrożni.