WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wpływ ludzkiej działalności na bioróżnorodność

Światowa gospodarka nie tylko otworzyła nowe rynki pracy dla ludzi, ale też doprowadziła do przemieszczenia się zwierząt na tereny, do których one nie należą. Biolodzy wskazują wiele miejsc, gdzie, z tego powodu, ekosystem został zaburzony. Jednakże do tej pory nie było badań, które pokazały by wpływ globalizacji na bioróżnorodność.

Praca opublikowana w Nature mówi, że ludzka działalność gospodarcza powinna być wzięta pod uwagę jako ważny czynnik przy przewidywaniu liczby gatunków na danym terenie. Na podstawie badań, które porównują transport z rozprzestrzenianiem się jaszczurek anolis na Karaibach, naukowcy stwierdzili, że działalność gospodarcza powinna zostać dodana jako parametr do teorii biogeografii wysp. Teoria ta wyjaśnia, na podstawie wielkości obszaru, tempie w jakim wymierają stare gatunki a pojawiają się nowe oraz kilku innych czynników, jak wiele gatunków będzie żyć na odizolowanym lądzie.  Luke Mahler, biolog na UC Davis, mówi:

Okazuje się, że jeśli znasz parametry wyspy takie jak obszar, izolacja i kilka innych, to jesteś w stanie przewidzieć liczbę gatunków.

Po Drugiej Wojnie Światowej i Zimnej Wojnie, różnorodność jaszczurek zanotowała bardzo duży skok. Jednakże po mocniejszym związaniu się Wysp Karaibskich z globalną gospodarką, znacznie więcej statków przypływa i odpływa z portów. Wpływa to na rozprowadzanie gatunków po wyspach, zmniejszając stopień ich izolacji. Uzyskane wyniki tylko potwierdzają ich teorię. Badacze zachęcają naukowców do wzięcie pod uwagę w szczególności handlu, przy szacowaniu bioróżnorodności terenów.

graph[1]

Źródło: http://www.wired.com/, zdjęcie: Félix Pharand-Deschênes/Globaïa