WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wszczepione neurony, które stają się integralną częścią mózgu

Naukowcy z Centrum Systemów Biomedycznych w Luksemburgu (LCSB), skutecznie wszczepili przeprogramowane neurony z komórek skóry do mózgu myszy. Udało im się też, po raz pierwszy, uzyskać długotrwałą stabilność przeszczepu. Sześć miesięcy po operacji, neurony w pełni zintegrowały się  z mózgiem. Jest to ogromny sukces, który stwarza możliwości na stworzenie nowych terapii dla osób z choroba Parkinsona.

Badania zostały opublikowane w Stem Cell Reports. Grupa badawcza stale pracuje nad nowymi metodami leczenia chorób neurodegeneracyjnych. Chore i martwe neurony w mózgu mogą zostać zastąpione nowymi komórkami. Kiedyś, może to wyleczyć poważne choroby, takie jak na przykład wcześniej wymieniona choroba Parkinsona. Jednakże ścieżka, do gotowej terapii przystosowanej do stosowania na ludziach, jest bardzo długa.

Sukces w terapii u ludzi jest bardzo odległy. Jednakże uważam, że terapie komórkowe będą istnieć w przyszłości. Nasze wyniki badań to duży krok w przyszłość.

Tak wypowiada się Prof. Schwamborn, który przewodzi grupie 15 naukowców. Metoda polega na indukowaniu neuronalnych komórek macierzystych na płytce Petriego, które zostały pobrane i przeprogramowane z komórek skóry gospodarza. Poprawia to znacznie kompatybilność wszczepionych komórek. Badania wykazały brak efektów ubocznych w regionie hipokampa oraz kory mózgowej. Wszczepione neurony zostały w pełni zintegrowane z miejscem docelowym! Wykazywały one normalną aktywność oraz związały się z pierwotnymi komórkami mózgu za pomocą synaps. Badania są dużym krokiem naprzód, być może za kilka lat wyleczone zostaną nowe choroby.

 

Źródło: http://www.sciencedaily.com/