WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wszechświat może rozszerzać się szybciej niż myśleliśmy

To, że wszechświat stale się rozszerza wiemy już od dawna. Dokładnie od 1929 roku, kiedy odkrył to Edwin Hubble. Jednak jak to bywa z nauką, co chwilę znajduje się coś nowego. I właśnie w zeszłym tygodniu astronomowie pracujący z Kosmicznym Teleskopem Hubble’a odkryli, że wszechświat rozszerza się znacznie szybciej niż poprzednio sądzono.

Odkrycia dokonała grupa naukowców, prowadzona przez Adama Reiss, zdobywcy nagrody Nobla za znalezienie dowodu na przyspieszanie ekspansji wszechświata w 2011. Nowa wartość stałej Hubble’a wynosi 73,2 kilometra na sekundę na megaparsek. W porównaniu z wynikiem uzyskanym przez sondę WMAP wynik ten jest większy o 5%, natomiast w porównaniu z przewidywaniami Europejskiej Agencji Kosmicznej dokonanymi dzięki satelicie Planck wartość ta jest większa o 9%.

Możliwych przyczyn tych rozbieżności jest kilka. Przede wszystkim ciemna energia, która jest odpowiedzialna za oddalanie się od siebie galaktyk, może przybierać na sile. Innym powodem mogą być nowe subatomowe cząstki, poruszające się blisko prędkości światła. Są one niekiedy określane jako „ciemne promieniowanie” i mogą zaburzać wszelkie przewidywania. Zwiększenie się prędkości może być również spowodowane nieznanymi jeszcze i dziwnymi właściwościami ciemnej materii.

„To zaskakujące odkrycie może być ważna wskazówką do zrozumienia tych tajemniczych części wszechświata, które stanowią 95% wszystkiego i nie emitują światła, takie ciemna energia, ciemna materia i ciemne promieniowanie” powiedział Reiss.

Źródło: http://www.popsci.com/