WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Wtyczka Google Classroom dla przeglądarki Chrome

Google Classroom to aplikacja mająca ułatwić pracę nauczycielom i uczniom. Pozwala na publikowanie w dostępnych zdalnie folderach materiałów pomocnych w nauce, ogłaszanie zadań/prac domowych i ich wysyłkę przez uczniów. Prace w formie elektronicznej są dla nauczyciela łatwiejsze do sprawdzenia i dzięki rozsądnej segregacji w systemie nigdy nie zaginą. Aplikacja może oczywiście być przydatna również w trakcie zajęć.

Rozwiązanie to jest bardzo ciekawe, jednak w Polsce mogłoby się nie przyjąć. Pamiętam, że największym lękiem pracowników mojej alma mater było to, że ktoś mógłby nagrać ich wykład albo skopiować prezentację w Power Point. Nie, nie chodziło o prawa autorskie. Chodziło o strach przed publiczną oceną ich nędznych wypocin. W życiu spotkałem 1 (słownie: jednego) wykładowcę zachęcającego do nagrywania wykładów. Lepiej było z przyjmowaniem prac pisanych na komputerze, choć te wciąż musiały być wydrukowane. W liceum na drukowane prace patrzono raczej krzywo, ale to było 10 lat temu. Wyobraźmy sobie jednak na chwilę, że żyjemy w normalniejszym kraju i pomówmy o nowości w Google Classroom.

googleclassroomanimation

Classroom od dawna integrował się z aplikacjami Google Docs, Sheets i Slides. Od sierpnia tego roku doszła do tego integracja z Google Calendar. Dzisiaj natomiast doszła do zestawu wtyczka dla przeglądarki Google Chrome, pozwalająca nauczycielowi na skuteczniejsze docieranie do uczniów. O ile uczniowie na co dzień korzystają z przeglądarki Chrome, oczywiście. Jeżeli nauczyciel zechce podzielić się ze swoimi uczniami linkiem do strony internetowej nie będzie go już musiał wysyłać mailowo, przez komunikator, czy wklejać na grupie dyskusyjnej. Wystarczy że kliknie w rozszerzenie wbudowane w Chrome i w otwartych przeglądarkach uczniów pojawi się powiadomienie, które pozwoli na szybkie przeniesienie się do danej strony internetowej. Rozwiązanie działa doskonale. Pozostaje nam tylko pytanie: to jeszcze ułatwienie współpracy, czy już nękanie?

[źródło i grafika: techcrunch.com]