[Notka sponsorowana]

Wybór odpowiedniego mikrofonu do komputera to z pozoru bardzo proste zadanie. Na rynku jest bardzo wiele różnego rodzaju urządzeń. Odróżnia je od siebie nie tylko sposób budowy, ale co najważniejsze także sposób działania czy parametry techniczne. To wszystko odpowiedzialne jest za możliwości, jakie będzie oferować Ci wybrany mikrofon. Jak wybrać odpowiedni mikrofon do komputera, ale również do rozgrywki sieciowej czy nagrywania muzyki?
Mikrofon do komputera – do czego ma służyć?

Mikrofon może służyć nie tylko profesjonalistom w studio. Urządzenie to wykorzystywane jest również przez videoblogerów publikujących swoje nagrania na YouTube czy do rozmów przez takie programy jak Skype lub Discord. Mikrofon to także niezbędne urządzenie dla każdego, kto uwielbia domowe karaoke. Pamiętaj jednak, że każda z tych czynności wymaga posiadania innego urządzenia. Nie zawsze najtańsze i najbardziej uniwersalne modele okazują się na tyle dobre, aby móc je wykorzystać do czegoś innego niż tylko do nagrywania rozmów. Mikrofony do komputera to nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt wielu producentów, dzięki czemu dopasujesz odpowiedni model do swoich potrzeb. Wcześniej jednak zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, jeżeli poszukujesz wysokiej klasy produktu.

Kryteria wyboru odpowiedniego mikrofonu

Mikrofony, jakie dostępne są na rynku, można podzielić według różnych kryteriów. Jednym
z podstawowych jest bez wątpienia technologia przetwarzania fal dźwiękowych. W tym zestawieniu wyróżnia się kilka rodzajów produktów.

 • Mikrofon dynamiczny – membrana razem z cewką znajdują się w polu magnetycznym i poruszane są za pomocą drgań powietrza. Na cewce dochodzi do generowania napięcia. Główną zaletą tego rodzaju mikrofonów jest ich prosta konstrukcja oraz stosunkowo niewielka cena. Najczęściej mikrofony dynamiczne są bezprzewodowe – głównie za sprawą braku energii, jaką należy dostarczyć
  z zewnętrznego źródła.
 • Mikrofon pojemnościowy – w mikrofonie tego typu znajdują się dwie elektrody, które połączone są z napięciem stałym. Jedna z nich jest ruchoma i zostaje wprawiona w ruch dzięki działaniu fal dźwiękowych. Druga pozostaje nieruchoma. Energia do mikrofonu doprowadzana jest za pomocą zewnętrznego kabla zasilającego.

Wynika z tego również, że mikrofony do komputera można podzielić na dwa rodzaje. Mikrofony bezprzewodowe oraz te, które wymagają podłączenia do nich dodatkowego źródła energii.

Nagrywanie dźwięku – na co zwrócić uwagę?

Dzięki odpowiedniej analizie parametrów technicznych możliwy jest wybór odpowiedniego modelu, który idealnie sprawdzi się przy Twoim komputerze – niezależnie od tego, czy nagrywasz kolejny odcinek na swój kanał w social media, czy rozgrywasz wielką walkę w najnowszej grze. Podczas analizy koniecznie zwróć uwagę na takie kwestie, jak:

 • charakterystyka kierunkowa – odnosi się do zasady, w jaki sposób mikrofon odbierać będzie dźwięk; w tym zakresie wyróżnia się trzy podstawowe grupy – mikrofony kierunkowe, czyli zbierające dźwięk z określonego kierunku, (pozostałe dźwięki, na których Ci nie zależy, są praktycznie niesłyszalne), mikrofony dwukierunkowe oraz te, które zbierają dźwięk z każdego kierunku;
 • czułość – warto zauważyć, że mikrofony, które mają większą czułość, nie zawsze są lepsze od tych, które mają mniejszą wartość tego parametru; sprzęt z bardzo dużą czułością jest ceniony w studiach nagraniowych, jednak nie sprawdza się tak, jak powinien przy nagrywaniu terenowym;
 • szum własny – im niższy szum własny mikrofonu, tym więcej dźwięków bardzo cichych zostanie przez niego zarejestrowanych;
 • wielkość membrany – wyróżniamy mikrofony:
  • wielkomembaranowe,
  • małomembranowe,
  • średniomembranowe;
 • rodzaj załącza – określa sposób podłączenia mikrofonu do pozostałego sprzętu nagraniowego; w mikrofonach profesjonalnych będzie to złącze XLR, natomiast w mikrofonach wykorzystywanych w komputerach będą to przede wszystkim złącza USB oraz jack 3,5 mm.

Wybierając mikrofon do komputera, zwróć uwagę na jego przeznaczenie. Dopiero później skup się nad konkretnym rodzajem oraz budżetem, jaki chcesz na niego przeznaczyć.

[Notka sponsorowana]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!