WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

To Ty zadecydujesz jaką grę ma stworzyć Microsoft

Microsoft doszedł w końcu do niezbyt oryginalnego wniosku, że nikt nie wie lepiej od samych graczy, czego oczekują. Dlatego stworzył program „open development”. W ramach programu gracze mają wybrać do realizacji jeden z trzech projektów koncepcyjnych gry. Pomysły znacznie się od siebie różnią. Właściwie jedynym ich wspólnym mianownikiem jest zabawa w trybie multiplayer.

Za realizację programu odpowiada należące do Microsoftu duńskie studio Press Play, autorzy gier takich jak Kalimba czy Max: The Curse of Brotherhood. Obie gry, choć z pewnością nie należały do wysokobudżetowych, spotkały się z przychylnymi recenzjami i dobrym przyjęciem przez rynek. Obecnie Press Play opracowało trzy wstępne koncepty nowych gier i to internauci zadecydują, który z nich zostanie ukończony. Koncepty są już na tyle zaawansowane, że poza teaserami, na stronie internetowej projektu zobaczyć już można oparte na bardzo wczesnych wersjach gameplaye.

Pierwszy z projektów, Project Dwarka, to kooperacyjna gra akcji z perspektywy pierwszej osoby. Wcielamy się w nim wraz z innymi graczami w członków drużyny krasnoludów przemierzających podziemia w poszukiwaniu skarbów i walczących z napotykanymi tam potworami. Gra składać się ma z 10-30 minutowych misji, spośród których każda ma być niepowtarzalna dzięki proceduralnemu generowaniu świata. Kierowane przez nas postacie mają należeć do różnych klas i zdobywać nowe umiejętności jak w klasycznych grach RPG.

Project Knoxville to gra z gatunku action-survival widziana z widokiem TPP. Koncepcja gry opiera się na sadystycznych reality show znanych z książek i ich ekranizacji takich jak Uciekinier czy Igrzyska Śmierci. Tym jednak co ma wyróżniać rozgrywkę jest fakt, że wcale nie musi jej przeżyć tylko jedna osoba. Gra jest więc nastawiona na współpracę graczy. Jednak, z drugiej strony, jak w prawdziwym świecie, nigdy nie możemy być pewni, czy któryś z „przyjaciół” nie postanowi nas zdradzić, jeżeli uzna, że nasza śmierć zwiększy szanse na jego własne przeżycie. Co ciekawe, wyeliminowani gracze nie muszą kończyć rozgrywki – mogą mścić się z za grobu wcielając się na przykład w napotykane przez graczy dzikie zwierzęta.

Trzecia z proponowanych gier to Project Karoo. W projekcie tym przemierzamy otwarty świat poszukując elementów, które pozwolą nam na… ulepszenie naszego pojazdu. Karoo to wielka gra skupiona wokół budowania prostszych i bardziej skomplikowanych pojazdów z dostępnych bloków. Cały system budowania pojazdu opiera się na trójwymiarowym edytorze w którym łączymy poszczególne części. Z innymi graczami możemy nie tylko konkurować, czy wybierać się z nimi na wspólne wyprawy, ale nawet zapraszać ich do przejażdżki w zbudowanym przez siebie wieloosobowym pojeździe.

Głosować na poszczególne gry możemy przez internet. Aby móc oddać głos, potrzebne jest nam niestety konto Xbox Account. Co ciekawe, na wyborze gry którą ukończy studio Press Play rola graczy się nie kończy. Twórcy przewidują, że po zakończeniu głosowania, społeczności udostępniane będą wczesne wersje gier a także że jej członkowie uczestniczyć będą w wirtualnych spotkaniach mających na celu nadanie grze ostatecznego kształtu. Inicjatywa wydaje się godna pochwały, zobaczymy jednak, jakie wyda owoce.

[źródło: engadget.com, microsoft.com; grafika: engadget.com]