[Notka sponsorowana]

Kupowanie towarów przez Internet cieszy się dużą popularnością. Dlatego, aby móc spełnić oczekiwania klientów, firmy zakładają sklepy internetowe. Zakup dobrego oprogramowania to pierwszy krok w budowaniu e-biznesu.

 

Na rynku dostępne są różne oprogramowania do efektywnego tworzenia i obsługi e-sklepu. Można podzielić je na rozwiązania: pudełkowe/licencyjne, autorskie skrypty, otwarte (open source – ogólnie dostępne) i saas (oprogramowanie w formie usługi). Jakie wybrać, by z powodzeniem zarządzać sklepem internetowym?

Oprogramowanie pudełkowe/licencyjne

Jeśli gotowy i dostępny na rynku produkt spełnia potrzeby firmy, można rozważyć zakup oprogramowania pudełkowego. Inwestycja jest ponoszona jednorazowo, jednak mogą pojawić się dodatkowe opłaty – na przykład związane z zakupem szablonu oraz coroczne kwoty aktualizacji. Przykładem takiego rozwiązania jest sklep Shoper dostępny w wersji pudełkowej lub Sote.

Autorski skrypt

Jest to rozwiązanie, które można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Charakteryzuje się szeroką paletą dostępnych funkcji. Usługodawca gwarantuje ścisłą współpracę podczas dopasowywania rozwiązania, wdrożenia oprogramowania i szkolenie z obsługi. Obowiązuje jednorazowa opłata za gotowy program. Plusem jest personalizacja, a przykłady e-sklepów można obejrzeć na stronie polskiego producenta SitePromotor.

Rozwiązanie Open source

Są to darmowe i ogólnodostępne skrypty, które można dowolnie modyfikować. Przed ich wyborem warto dokładnie przejrzeć opinie i przetestować dostępne rozwiązania. Niektóre funkcjonalności czy szablony graficzne mogą być dostępne jako płatne dodatki. Przykładem takiego oprogramowania jest Prestashop czy Magneto.

Oprogramowania saas – w formie usługi

Jest to forma współpracy, w której klient opłaca stały abonament na rzecz usługodawcy. Mogą występować również opłaty za dodatkowe opcje czy prowizje od sprzedaży. Niewątpliwym plusem są bardzo niskie koszty początkowe, które mogą się zamknąć nawet w kilkunastu złotych. Minusem jest mała elastyczności rozwiązań i ograniczona możliwość dostosowania do własnych wymagań. Popularnym rozwiązaniem tego typu jest sklep Clik Shop czy IAIshops.

Skrypt sklepu internetowego powinien zostać wybrany po dokładnej analizie potrzeb. Na etapie planowania inwestycji należy określić oczekiwania i zapoznać się z aktualnymi trendami, na przykład jak działają responsywne sklepy internetowe.

[Notka sponsorowana]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!