WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wydry morskie używają narzędzi

Przez długi czas uważano, że używanie narzędzi jest jedną z tych cech, które wyróżniają nas na tle innych istot żywych. Okazuje się jednak, że dzielimy tę umiejętność z innymi naczelnymi, krukami czy wydrami morskimi. Te ostatnie niedawno znalazły się w polu zainteresowań archeologów.

Archeolodzy od dawna badają historię użycia narzędzi przez ludzi na podstawie przedmiotów pozostawionych przez naszych przodków. W ostatnich latach naukowcy zaczęli używać tej samej metody do badania zachowań szympansów, przyglądać się wyrzucanym przez nie narzędziom a nawet odpadom pozostającym po ich wytwarzaniu. Obecnie mała grupa archeologów specjalizująca się wcześniej w naczelnych postanowiła przyjrzeć się bliżej wydrom.

Wydry morskie są jednymi z nielicznych zwierząt nie należących do naczelnych które używają narzędzi. Od najmłodszych lat wydry uczą się używać kamieni by rozbijać muszle ślimaków i docierać dzięki temu do ich miękkich, jadalnych części.

Niedawno biolodzy zdali sobie sprawę z faktu, że to jak często wydry używają narzędzi i czy w ogóle to robią, zależy od miejsca bytowania danej populacji. Użycie narzędzi zdaje się być uzależnione od tego jaki pokarm jest najłatwiej dostępny w okolicy. Zgodnie z tym, czego można by oczekiwać, wydry, których dieta zawiera dużo ślimaków używają narzędzi częściej niż te żywiące się innymi zwierzętami.

Wiedza zdaje się również szybko rozprzestrzeniać w populacjach wydr. Kiedy jedno ze zwierząt odkryje że nowy na danym terenie gatunek ryby jest jadalny, czy że można rozbijać muszle ślimaków o kadłuby łodzi, reszta populacji szybko te nowe informacje przyswaja. Może to wskazywać, że umiejętność używania narzędzi może być również czymś więcej niż prostym zachowaniem instynktownym (choć biolodzy uważają, że instynkt odgrywa pewną rolę w samej umiejętności uczenia się).

To wystarczające powody, by zainteresować archeologów. Jeśli badacze nauczą się więcej na temat tego jak, gdzie i dlaczego użycie narzędzi rozwija się i rozprzestrzenia wśród innych gatunków, możemy również dowiedzieć się więcej na temat tego co mamy wspólnego z szympansami, krukami, wydrami morskimi i innymi zwierzętami, a co nas od nich odróżnia.

Wydry morskie sprawiają jednak obserwatorom pewien problem. Używane przez nie kamienie w momencie w którym przestają być potrzebne lądują z powrotem w morzu, podobnie jak kawałki rozbitych muszli. Archeolodzy mają jednak w zanadrzu ciekawą metodę badawczą, za pomocą której można określić kiedy przynajmniej kiedy wydry morskie nauczyły się używać narzędzi. Za pomocą analizy izotopowej kości wydr można określić w pewnym przybliżeniu czym zwierzęta się żywiły. Jeżeli więc odnaleziony szkielet wydry wskazuje na to, że jadła ona ślimaki, natomiast jej zęby nie noszą śladów uszkodzenia przez muszle, to z dużym prawdopodobieństwem uznać można, że używała ona narzędzi do rozbijania muszli.

[źródło i zdjęcie: gizmodo.com]