WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odnaleziono dwa nieznane miasta Majów!

Kiedy nie mogę znaleźć portfela, kluczy czy słuchawek, wyklinam swoją nieudolność, starzejącą się pamięć i skłonność do robienia bałaganu, lecz potem zaczynam na rozluźnienie myśleć sobie, że gdzieś tam, na tak doskonale znanej Ziemi (a przynajmniej tak lubimy o niej myśleć), wciąż stoją miejsca, których nie udało nam się odkryć. Wtedy, w jakiś magiczny sposób, skala mojego gapiostwa wydaje się kurczyć. Nie skurczyły się za to na pewno całe antyczne miasta, jakie naszej cywilizacji udawało się przegapić. Dwa z nich właśnie znaleziono w Meksyku.

Konkretniej – w południo-wschodniej części stanu Campeche, na półwyspie Jukatan. Tam bowiem zawędrowała najpierw ekspedycja niejakiego Erica Von Euwa, co miało miejsce w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Amerykański archeolog udokumentował miejsca (nie pozostawiając jednak po sobie żadnych informacji o ich lokalizacji), którymi około czterdzieści lat później będą się zachwycać inni, słoweńscy badacze. Ci, działając pod dowództwem Ivana Sprajca, pochodzącego z Research Center of the Slovenian Academy of Sciences and Arts, dokopali się do szczątków majańskiej cywilizacji, pracując w oparciu o fotografie lotnicze. Ich dwa znaleziska gnieżdżące się na obszarze 12 hektarów zostały ochrzczone jako Lagunita i Tamchen, już zachwycając szczegółami architektury Majów, o których tak naprawdę wciąż wiemy niewiele.

Szczególne wrażenie zrobiły więc drzwi w kształcie ogromnych ust, mających symbolizować kult bóstwa płodności, szczątki pałaców skoncentrowanych wokół czterech skwerów, niemal dwudziestometrowa piramida, dziesięć steli czy trzy ołtarze, skrywające bardzo dobrze zachowane hieroglificzne płaskorzeźby. Czas ich budowy wyznacza się na lata między 300 rokiem przed naszą erą a 250 rokiem naszej ery. Sprajc zauważa, że obydwa miasta pozwalają na nowo zadawać pytania o różnorodności majańskiej kultury, roli tego, w znacznej części nieodkrytego, terenu w historii czy ich stosunków z innymi państwami.

2.maya-cities-laguinita 3.maya-cities-pyramidal 6.maya-cities-tamchen 7.maya-cities-chultun