WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wyhodowane w laboratorium nerki pomyślnie przeszczepiane zwierzętom

W Japonii dokonano kolejnego przełomowego zabiegu – udało się wyhodować w laboratorium parę nerek, działających prawidłowo po dokonaniu przeszczepu do organizmu zwierzęcego.

Do tej pory, zabieg ten wypróbowano na szczurach, później zaś przyszła kolej na świnie, interesujące nas bardziej, bo bliższe genetycznie. Sukces przybliżył prawdopodobieństwo sukcesu przyszłego przeszczepu do organizmu człowieka. Wyhodowane nerki powstały dzięki komórkom macierzystym, naukowcy użyli szczurów w charakterze inkubatorów dla rozwijających się tkanek zarodkowych. Co ciekawe, organy te były kompletne, wraz z pęcherzem.

Największym problemem dla naukowców było usunięcie moczu z nerek i unikanie ich wybrzuszania się pod wpływem ciśnienia. Walka z tego typu przeciwnościami jednakże znacznie zwiększyła wiedzę naukową na temat transplantacji, bo choć przeszczepy nerek są możliwe już od kilku dobrych dekad, największym problemem jest zwykle znalezienie ich dawców. Hodowanie tych narządów w laboratorium pozwoliłoby więc w końcu stworzyć nerki dla każdego potencjalnego potrzebującego.

Mimo tego, że nastroje badaczy są bardzo optymistyczne (i nie ma się co dziwić), próby na ludziach są wciąż oddalone o kilka dobrych lat. Zanim lekarze zdecydują się na wszczepienie sztucznie stworzonej nerki, musi zostać ona przetestowana i sprawdzona na wszelkie możliwe sposoby.

[źródło i grafika: thelatestnews.com]