WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Wykład pokazujący social media w służbie terrorystycznej propagandy

Samer Alkhateeb, doktorant na Wydziale Nauk Stosowanych UALR, niedawno przedstawił oryginalne badania na międzynarodowej konferencji na temat kryminalistyki cyfrowej oraz cyberprzestępczości na Uniwersytecie Yale. Był to zdecydowanie bardzo ciekawy wykład.

Samer dzięki badaniom doktora Agarwal na temat kampanii w Arabii Saudyjskiej, które dotyczyły uprawnienia kobiet do prowadzenia pojazdów, uświadomiły mu, iż social media to naprawdę potężna platforma komunikacyjna. Mnóstwo aplikacji, a nawet specjalne narzędzia do analizy korzystają obecnie z danych zebranych z mediów społecznościowych, do przewidywania oraz oceny zachowań ludzkich. Idąc dalej, łatwo się domyśleć, że takie informacje można wykorzystać również w złym celu. Badania pokazały, że wiele grup terrorystycznych z Państwa Islamskiego lub z Bliskiego Wschodu, używają platform social media do rozpowszechniania ich propagandy. Takie działania ekstremistów oraz terrorystów stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa i ochrony, dlatego takie badania mogą wysłużyć wiele dobrego dla społeczeństwa.

Samer Al-khateeb otrzymał licencjat w dziedzinie informatyki z UALR i bardzo cieszył się z możliwości prowadzenia takiego wykładu, na tak prestiżowej konferencji. Będzie on prowadził dalsze badania dotyczące znaczenia social media i razem z Agarwalem przygotowali wstępne wyniki, które zostały opublikowane w Instytucie Inżynierów Elektryków i Elektroników Wywiadu i Bezpieczeństwa Wspólnej Konferencji Informatyki w Hadze, w Holandii. Ich praca jest wspierana przez dotacje z US Office of Naval Research i US National Science Foundation.

[źródło i zdjęcia: phys.org]