WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Wyniki DARPA Cyber Grand Challenge

DARPA Cyber Grand Challenge to rywalizacja, w której stanęły naprzeciwko siebie algorytmy sztucznej inteligencji odpowiedzialne za wykrywania i usuwanie luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu. W czwartek, w hotelu Paris Hotel and Conference Center odbył się finał zawodów. Znamy już jego wyniki.

O samej rywalizacji wspominaliśmy już krótko około dwóch tygodni temu, przy okazji tweeta Elona Muska, który zwracał uwagę na fakt, że zaawansowana sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Rzeczywiście, program potrafiący odnajdować błędy w innych programach może stanowić nie tylko pomoc, ale też potencjalne zagrożenie. Aplikacja taka, nawet odrzucając na razie wizje jej „usamodzielnienia się”, może być niebezpiecznym narzędziem w rękach wojska, służb specjalnych, terrorystów lub przestępczości zorganizowanej.

Sama finałowa rywalizacja DARPA Cyber Grand Challenge trwała około 12 godzin i w jej czasie algorytmy AI opracowane przez siedem konkurujących zespołów miały wykryć błędy w wielu kolejnych aplikacjach. Błędy zostały umyślnie „podłożone” w kodzie programów i wiele z nich wzorowane było na znanych cyberzagrożeniach, takich jak Morris worm czy Heartbleed. Co ciekawe, jeden z algorytmów, który ostatecznie zajął drugie miejsce, odkrył zagrożenie, z którego organizatorzy nie zdawali sobie sprawy.

Poza czasem w jakim błędy zostały wykryte i załatane, oceniano również to, czy nie powodują one znacznego spowolnienia pracy programu. Wyraźnie sugeruje to, że DARPA nie traktuje konkursu wyłącznie jako sztukę dla sztuki, ale myśli o praktycznym zastosowaniu opracowanych technologii.

Ostatecznie pierwsze miejsce zajął algorytm Mayhem drużyny ForAllSecure, drugie miejsce przypadło stworzonemu przez zespół TECHX programowi Xandra, natomiast ostatnie miejsce na podium zajął Mechanical Phish, napisany przez zespół Shellphish, stworzony w całości przez studentów z amerykańskiego Santa Barbara. Zwycięskie zespoły wygrały odpowiednio 2, 1 i 0,75 miliona dolarów.

[źródło i grafika: spectrum.ieee.org]