WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wypuścili komary GMO by walczyć z wirusem dengi

Nikt nie lubi komarów. W Europie kojarzą nam się głównie z irytującym brzęczeniem i swędzącymi przez jakiś czas bąblami. Trzeba jednak pamiętać, że stanowią jeden z głównych środków przenoszenia chorób zakaźnych, zwłaszcza w rejonach podmokłych i tropikalnych. Te urocze stworzenia odpowiedzialne są rocznie za 50-100 milionów zachorowań na dengi i kilkaset milionów przypadków malarii. Nie można zapomnieć również o innych chorobach, takich jak żółta febra. Wśród najbardziej szkodliwych odmian komarów wyróżnia aedes aegypti – „komar żółtej febry”, który upodobał sobie obszary miejskie i jest bardzo odporny na insektycydy.

Z tego powodu nie dziwią radykalne środki zastosowane przez specjalizujące się w tępieniu owadów przedsiębiorstwo Oxitec. Specjaliści firmy badali, jaki wpływ na populację komarów będzie miało dodanie do ich jajeczek genu zsyntetyzowanego z myślą o opóźnianiu rozwoju. Zamiast od razu powodować ułomność insektów, metoda sprawia, że następne pokolenie komarów nie osiąga dojrzałości płciowej.

Gdy zmodyfikowane genetycznie komary „dorosły”, Oxitec wypuścił je w dotkniętych dengą regionach Panamy, Brazylii, Malezji i Kajmanów. Wprowadzenie do środowiska dostatecznie dużej ilości owadów o wadliwym genotypie spowodowało, że były w stanie wyprzeć swoich zdrowych kolegów. W efekcie dzikie populacje komarów zmalały o ponad 90%. Oxitec planuje również przeprowadzenie odpowiednich prób na amerykańskich wyspach Florida Keys, oczywiście dopiero wówczas gdy otrzyma pozwolenie FDA (Agencja Żywności i Leków).

mosquitos-having-sex

– Jesteś jednym z tych nowych komarów?

– Nie.

Wykorzystanie komarów GMO do zmniejszenia populacji to nie nowy pomysł – Światowa Organizacja Zdrowia od lat zachęca do stosowania tego podejścia. Niemniej, nigdy wcześniej nie przeprowadzono testów na tak wielką skalę. Z drugiej strony nie jest pewne, czy w ten sposób można zagwarantować trwałe rozwiązanie problemu – naturalna selekcja sprawia, że niekorzystne dla danej populacji geny szybko zanikają. Z kolei wirusy mogą mutować i przenosić się na inne organizmy. Wciąż potrzeba kilku lat by w pełni poznać konsekwencje metody.

[źródło: gizmodo.com grafika: wikipedia.org i motleynews.net]