Trwa wyścig w celu zoptymalizowania wydajności energii optycznej. Panele fotowoltaiczne, ogniwa słoneczne uczulone barwnikiem, wszystkie metody mają ten sam cel- pozyskać jak najwięcej elektronów z promieni słonecznych. Nowe ogniwa próbują jednak dokonać czegoś innego.

W Laboratory of Photonics and Interfaces, prowadzonym przez Michaela Grätzel, naukowcy wynaleźli ogniwa słoneczne uczulone barwnikiem, które naśladują fotosyntezę, mają również opracowane metody generowania paliw takich jak wodór, powstający z rozbicia wody. Aby tego dokonać, naukowcy użyli komórek fotoelektrochemicznych, które bezpośrednio rozdzielają wodę na wodór i tlen, w momencie wystawienia na światło słoneczne. Wynik ich prac był tak znakomity, że zostały one opublikowane w magazynie Science. Urządzenie konwertuje na wodór 12,3% rozproszonej przez słońce wody na absorberze perowskitowym. Eliminuje to potrzebę wykorzystania rzadkich metali do produkcji użytecznego wodoru.

Wysoka efektywność oraz tania produkcja sprawia, ze urządzenie jest wielce konkurencyjne dla innych technik. Michael Grätzel mówi:

Perowskity używane w komórkach, nikiel i katalizatory na bazie żelaza są tanie i występują w dużej ilości na Ziemi. Nasze elektrody działają tak samo dobrze jak te platynowe, które są zazwyczaj używane.

Możliwość magazynowania wodoru sprawia, że największa wada energii odnawialnej została wyeliminowana- konieczność jej wykorzystania w momencie pozyskania. Grätzel dodaje:

Gdy masz wodór to możesz go przechować w butelce i zrobić z nim co chcesz i kiedy chcesz.

Jest to też pierwszy raz, kiedy udało się uzyskać wodór poprzez elektrolizę zaledwie dwóch komórek. Badania już teraz otwierają nowe drzwi w dziedzinie energii odnawialnej. Naukowcy pracują jeszcze nad zwiększeniem wydajności konwersji.

 

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: EPFL / LPI / Alain Herzog

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej