WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Co wzbudza największe obawy producentów autonomicznych samochodów?

Istnieje wiele osób, dla których przemieszczanie się samochodem (szczególnie po zakorkowanym mieście) to wyjątkowa udręka, którą chętnie usunęliby ze swojego życia. Spora część kierowców rozkoszuje się jednak czasem spędzonym za kółkiem i producenci samochodów próbują wymyślić, co takowi będą robić, gdy przesiądą się już na autonomiczne modele.

Wśród całej masy konceptów prezentowanych na CES 2017 należy wyróżnić niewątpliwy wątek przewodni całej imprezy, a więc samochody autonomiczne. Część z firm produkujących takowe skupiała się na wychwalaniu swoich LIDARów, przeprowadzaniu efektownych testów, jeszcze inni zaś postanowili spróbować odpowiedzieć na całkiem ważne pytanie brzmiące: co my w ogóle będziemy teraz robić w tych autach?

Upłyną dekady zanim autonomiczne samochody staną się dominującymi na rynku, co oznacza, że nie ma co spodziewać się odczucia znaczącej różnicy w kwestii – choćby – tempa zmniejszania się zakorkowania. Producenci samochodów zachodzą więc w głowę, jakie inne rozrywki poza obrażaniem innych uczestników ruchu, można zagwarantować właścicielom autonomicznych pojazdów. Ostatnią rzeczą, do jakiej chcą oni dopuścić jest pozwolenie kierowcy na skorzystanie w momencie znudzenia ze swojego telefonu. W końcu, niezależnie od tego, czy jeździsz Multiplą czy najnowszą S Klasą, smartfon spoczywa w kieszeni każdego z nas.

Pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest rzekomo… nasz komputerowy przyjaciel. Uważajcie, od teraz będzie trochę creepy. Na podstawie algorytmów deep-learningowych, które służą samochodowi do uczenia się naszych nawyków i zbierania danych na nasz temat, miałby funkcjonować ktoś więcej niż jedynie nasz cyfrowy asystent. Ta sztuczna inteligencja miałaby badać to jak się czujemy, reagując na to odpowiednim doborem muzyki czy rekomendacją restauracji. Nad rozwiązaniem tego typu zastanawiają się już bardzo intensywnie Honda i Toyota.

Mieć w chwili zwątpienia w sens swojej egzystencji świadomość, że jest na tym świecie ktoś, kto dba o nasze potrzeby, może być pocieszające. A że istota ta jest zamknięta wewnątrz komputera pokładowego naszego samochodu? Szczegóły.

źródło: engadget.com