WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Wzory do odblokowania telefonu są równie przewidywalne co zwykłe hasła

Ludzie rzadko wierzą w to, że ktoś realnie włamie się na ich urządzenia czy konta, przez co zabezpieczają je banalnymi hasłami lub – w tym przypadku – wzorami. Dobrze jednak, że wiele firm nawołuje do większej ostrożności w kwestiach bezpieczeństwa. 

Wzory do odblokowywania telefonu – zdaniem Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii – są żadnym zabezpieczeniem. Badacze odkryli, że 77% z analizowanych 4000 wzorców zaczyna się od jednego z czterech rogów, a 44% konkretnie od tego lewego górnego. Udało się nawet ustalić, że około 10% znaków układa się w litery alfabetu, często pochodzące od inicjałów samego właściciela urządzenia czy jego pociechy. Zdaniem Marte Løge, która zaprezentowała zebrane przez siebie dane na konferencji w Las Vegas, podobne „ułatwienia” związane są z tak wymyślaniem pinów czy haseł jak i z ustalaniem wzorów do odblokowania telefonu.

Zdaniem Ars Technica, które wysłuchało wniosków Løge, jeżeli zależy Wam na najbardziej bezpiecznym wzorze, powinniście spróbować tych jak najczęściej przeplatających się i nie zaczynających od któregokolwiek z rogów. Pamiętajcie również o używaniu jak największej ilości kropek, wyłączeniu opcji „ustaw wzór widocznym”, a także częstym przecieraniu ekranu, na którym mogą pozostać smugi składające się na odblokowujący telefon symbol.

[źródło: engadget.com; grafika: moneysavingexpert.com]