WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Xenia, emulator Xboksa 360 uruchamia coraz więcej gier

Xenia to jeden z emulatorów, który potrafi uruchamiać gry z Xboksa 360. Jak wyglądają postępy w pracach nad oprogramowaniem?

PlayStation 4 oraz Xbox One na dobre zadomowiły się w naszych domach. Na horyzoncie jawią się już kolejne sprzęty, ale pamięć o poprzedniej generacji konsol wciąż jest silna. W sieci pojawiły się nowe nagrania prezentujące działanie emulatora Xenia. Po co on powstaje? Cóż, część osób prawdopodobnie aż trzęsie się na myśl o możliwości zagrania za darmo w tytuły sprzed kilku lat. Jest też jednak uczciwa grupa ludzi, której po prostu zależy na tym, aby pamięć o danych grach trwała wiecznie. Takie emulatory pozwalają nam również na ogrywanie gier z jeszcze wcześniejszych generacji, które kiedyś zakupiliśmy, a aktualnie nie mamy na czym ich uruchamiać.

Xenia to oprogramowanie zdolne do włączenia gier z Xboksa 360. Konsoli może nie bardzo starej, ale jednak – warto zadbać o dawne tytuły. Jakiś czas temu autorzy emulatora ogłosili, że projekt będzie działał tylko i wyłącznie na DirectX 12. Co za tym idzie – wymagany jest również Windows 10. Zmuszenie gier z danej konsoli do uruchomienia na współczesnych komputerach jest trudniejsze, niż może się to wydawać. Twórcy co rusz napotykają nowe błędy, które po kolei trzeba naprawić i krok po kroku dochodzić do pełnej grywalności.

Poniżej zamieszamy nagrania wideo prezentujące, jak działają wybrane tytuły na emulatorze Xenia. Widać na nich, że wciąż jest tutaj duże pole do poprawy, jednak efekt końcowy warty jest całej włożonej w to pracy. Sprawdźcie sami, jak sprawują się: Halo 3: ODST, GTA 4, Metal Gear Solid: Peace Walker i inne tytuły. Pamiętajcie również, że sprzęt na którym uruchamiane są gry, powinien być mocniejszy. To, co widzimy na ekranie to zasługa Intel Xeon e3-1240 V2 @ 3.6 GHz CPU wraz z 8GB pamięci RAM oraz NVIDIA GeForce GTX 1050ti.

Myszka i klawiatura trafią do Xbox One

Źródło: wccftech.com