WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Xiaomi zgarnia miliard dolarów od 18 banków

Chiński gigant Xiaomi ogłosił, że udało mu się zebrać miliard dolarów dofinansowania od 18 banków z Europy, Bliskiego Wschodu, Indii czy Chin, całą operację zaś przeprowadził Deutsche Bank i Morgan Stanley.

Poprzez emisję akcji, Xiaomi udało się uzbierać 1,45 miliarda dolarów, na które złożyły się między innymi Qualcomm Ventures i IDG Capital. Dorzućmy do tego kolejny miliard dolarów i nie ma co się dziwić CEO firmy, Leiowi Jun, który uważa, że pieniądze te pozwolą firmie zdobyć nowe wpływy na rynkach innych niż ten azjatycki.

Xiaomi szybko stało się znaczącą siłą wśród producentów smartfonów, od kiedy zadebiutowały ich pierwsze modele w okolicy roku 2011. Pomimo tego, że firma ta flirtowała z międzynarodowymi konsumentami poprzez organizowanie „globalnych premier” swoich produktów, większość z nich można było dostać jedynie w Chinach.

Rynek chiński jest jednak na tyle gigantyczny, że według niedawnych informacji przekazanych przez Juna, Xiaomi sprzedało 23,16 milionów smartfonów w drugim kwartale 2017 roku, czyli o 70% więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Sukces ten nie wpłynął jednak na niechęć firmy do dzielenia się informacjami o tym, jak zamierza ona spróbować podbić zachodnie rynki, w tym amerykański. Ciężko jednak się spodziewać, że do ekspansji miałoby nie dojść.

źródło: venturebeat.com