WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Yahoo wyszuka zdjęcia z Flickra

Serwis ze zdjęciami Flickr należący obecnie do Yahoo przeżywa ciężkie chwile. Wyrosła mu bowiem silna konkurencja w postaci podobnych serwisów Apple iCloud/Photosteam oraz Google Photos. Walka jest trudna nie tylko z powodu podobnej funkcjonalności przez nie oferowanej, ale także z powodu ich startu z ogromną bazą użytkowników i łatwością pozyskiwania nowych. Narzędzia pozwalające na obsługę konkurencyjnych aplikacji są bowiem zintegrowane z najpopularniejszymi mobilnymi systemami operacyjnymi: odpowiednio iOS oraz Androidem.

W maju tego roku Flickr, aby uatrakcyjnić usługę, zmodyfikował nieco swoją wyszukiwarkę, tak żeby wyświetlała zdjęcia dostępne publicznie, zdjęcia osób które użytkownik śledzi oraz jego własne. Ułatwieniem dla wyszukiwania w dwóch ostatnich kategoriach jest zastosowany przez Flickra algorytm sztucznej inteligencji, który automatycznie rozpoznaje co przedstawia zdjęcie i odpowiednio je taguje.

Teraz Yahoo, aby wesprzeć swój serwis ze zdjęciami w trudnej walce z silniejszymi przeciwnikami, dodało podobną funkcję to swojej sztandarowej wyszukiwarki. Yahoo! Search. Choć ta nie jest w naszym kraju zbyt popularna (i często kojarzy się z niechcianymi paskami narzędziowymi instalującymi się w przeglądarce), to w USA obsługuje kilkanaście procent internetowych zapytań.

Mieszkańcy tego największego dla Yahoo rynku mogą już teraz korzystać z nowej funkcji. Jeżeli wyszukiwarka wykryje, że użytkownik ma także konto w serwisie Flickr, to do wyników wyszukiwania plików graficznych doda także te pochodzące z serwisu ze zdjęciami, należące do trzech, wspomnianych wcześniej, kategorii. Przy okazji użyć można w trakcie wyszukiwania przydatnych filtrów, jak kolorystyka zdjęć, ich wielkość, czy możliwość użycia na licencji Creative Commons. Niestety nie wiadomo jeszcze kiedy zmiany trafią do Polski.

[źródło i grafika: techcruch.com]