WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zaakceptowano finansowanie dla Large Synoptic Survey Telescope

Międzynarodowy projekt astronomiczny, jakim jest Large Synoptic Survey Telescope, wykonał duży krok, aby dojść do skutku. Wszystko dzięki zaakceptowanemu dofinansowaniu przez National Science Foundation. Teleskop, nazwany w skrócie LSST, zostanie wybudowany w Cerro Pachon, w górach w Chile. Andrew Connolly, profesor astronomii, mówi:

LSST jest jednym z najbardziej ekscytujących projektów astronomicznych. Jeśli zostanie on wzniesiony, do końca dekady, to może on całkowicie zmienić naszą wiedzę o wszechświecie. Pomoże zrozumieć, jak ciemna energia napędza ekspansję wszechświata, pomoże identyfikować asteroidy, które mogą być na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Oczekuje się, że teleskop zacznie działać w 2019 roku, a rozpocznie pełne działanie naukowe w 2022 roku. Budżet konstrukcyjny wynosi 473 miliony dolarów a roczne koszty operacyjne będą wynosiły 40 milionów dolarów. Dane z teleskopu będą dostępne publicznie. Praca zespołu obejmuje także napisanie oprogramowania, które będzie wykrywało zmiany na niebie i alarmowało astronomów z całego świata.

LSST

 

 

Źródło: http://www.washington.edu/