Międzynarodowy projekt astronomiczny, jakim jest Large Synoptic Survey Telescope, wykonał duży krok, aby dojść do skutku. Wszystko dzięki zaakceptowanemu dofinansowaniu przez National Science Foundation. Teleskop, nazwany w skrócie LSST, zostanie wybudowany w Cerro Pachon, w górach w Chile. Andrew Connolly, profesor astronomii, mówi:

LSST jest jednym z najbardziej ekscytujących projektów astronomicznych. Jeśli zostanie on wzniesiony, do końca dekady, to może on całkowicie zmienić naszą wiedzę o wszechświecie. Pomoże zrozumieć, jak ciemna energia napędza ekspansję wszechświata, pomoże identyfikować asteroidy, które mogą być na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Oczekuje się, że teleskop zacznie działać w 2019 roku, a rozpocznie pełne działanie naukowe w 2022 roku. Budżet konstrukcyjny wynosi 473 miliony dolarów a roczne koszty operacyjne będą wynosiły 40 milionów dolarów. Dane z teleskopu będą dostępne publicznie. Praca zespołu obejmuje także napisanie oprogramowania, które będzie wykrywało zmiany na niebie i alarmowało astronomów z całego świata.

LSST

 

 

Źródło: http://www.washington.edu/

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej