WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Zaawansowany matematyczny algorytm umożliwia konwersję szkiców z 2D do 3D

Nowy system graficzny, który potrafi przetworzyć profesjonalny szkic 2D w skomplikowany model 3D, zostanie ujawniony podczas SIGGRAPH 2014 przez naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Konferencja odbędzie się w tym tygodniu w Vancouver.

Technologia ta umożliwi znaczne uproszczenie procesu, w którym artyści i projektanci tworzą nowe dzieła. Przerabianie szkiców 2D w modele 3D zajmuje dzisiaj sporo czasu i jest skomplikowanym procesem. Program True2Form jest inspirowany zaawansowanym algorytmem matematycznym, który powstał na bazie kompilacji pomysłów różnych projektantów.

Nasz system odwzorowuje efekt uzyskiwany przez człowieka podczas przerabiania szkicu z 2D do 3D oraz w pełni zachowuje dokładność pierwowzoru – wyjaśnia Alla Sheffer, profesor z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

True2Form automatycznie przenosi i interpretuje kreskę autora szkicu. Produkuje przekonujące i skomplikowane modele 3D zachowując jak najlepszą dokładność. Program stworzono w taki sposób, aby renderował znacznie szerszą gamę kształtów niż dostępne dzisiaj pogramy do tworzenia modeli. Szykuje się mała rewolucja? Czy jest to zbędny dodatek? Zachęcam do wypowiedzi wszystkich artystów i projektantów, którzy mają styczność z tematem.