WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zakodowano album Massive Attack w formie aerozolu

Brytyjski zespół Massive Attack jakiś czas temu ogłosił, że zakodował jeden ze swoich albumów w formie DNA. Teraz okazało się, że teraz zostanie on wydany w formie… aerozolu wewnątrz puszek z farbą. Każda z nich może zawierać ok. miliona kopii Mezzanine. 

Już od kilku lat naukowcy badali możliwości wykorzystania ogromnej pojemności jaką oferuje DNA. W 2012 roku jeden z profesorów Harvardu zademonstrował ten proces kodując tak książkę. Jeden gram materiału genetycznego jest w stanie przechować nawet 70 miliardów kopii HTML.

Teraz z kolei zespół badaczy z Zurychu opracował inną metodę, opierającą się na zamknięciu syntetycznego DNA w formie sfer krzemionkowych o wielkości 150 nanometrów. W kwietniu naukowcy podjęli się kolejnego wyzwania – zakodowali album Mezzanine autorstwa zespołu Massive Attack w puszkach. Po zamknięciu DNA w niewielkich szklanych cząstkach dodano je bowiem do farby w sprayu.

Każda z puszek zawiera ok. 0,1 mikrograma materiału genetycznego, co odpowiada milionowi kopii albumu. Na tym etapie nie jest jasne, ile będzie kosztować pojedynczy pojemnik, ale zespół sugeruje, że ograniczona liczba zostanie wyprodukowana i wysłana do końca roku. Czyżby szykowała się nam rewolucja jeśli chodzi o przechowywanie informacji?

[Źródło: newatlas.com; grafika: Massive Attack]

Czytaj też: W internecie można znaleźć DNA naszych krewnych